Mısır’ın darbeyle iş başına gelen diktatörü Sisi’nin Almanya’da kırmızı halılar serilerek coşkuyla karşılanması utanç verici bir olaydır.
Hemen her konuşmasında insan hakları, demokrasi, düşünce ve ifade özgürlüğü vurgusu yapan Almanya Başbakanı Merkel, büyük bir pişkinlikle Sisi’ye kucak açarak, siyasi hayatının belki de en vahim hatasını yapmıştır.
Birkaç milyar Euroluk anlaşma imzalamak uğruna bir darbeciye, selefini idama mahkum ettiren bir diktatöre gülücükler dağıtmak, onunla yan yana basın toplantısı düzenlemek kabul edilebilir bir davranış değildir.
Almanya bu tutumuyla Avrupa Birliği normlarından tamamen uzaklaşmış, “Ekonomik çıkarlarım her şeyin üstünde gelir” anlayışını benimsediğini göstermiştir.
Hani, Avrupa Birliği demokrasiden yanaydı?
Hani, ülke yönetimlerinin seçimle gelmesini isterdi?
Hani, darbelere, diktalara, faşist yönetimlere karşıydı?
Hani, idam cezası hiçbir şekilde kabul edilemezdi?
++
Merkel’le Sisi’nin basın toplantısı sırasında bir kadının ayağa fırlayarak, Sisi’ye, “Sen katilsin, sen Nazi’sin, Sen Faşistsin” diye slogan atması son derece cesur ve takdire şayan bir davranıştır ve Faşizme karşı mücadele tarihinde saygıyla hatırlanacak bir davranış olarak kalacaktır.
Aynı şekilde Almanya Yeşiller Partisi Milletvekili Brantner’in, “Muhalifleri Kahire hapishanelerinde zorbalığa maruz kalırken Sisi’nin kırmızı halılar serilerek karşılanması yanlış olmuştur” demesi de saygıyı hak eden doğru bir harekettir.
Burada, baştan beri Sisi’ye tavır almış olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da saygıyla hatırlamak gerekiyor.
++
Seçimle gelmiş Erdoğan’a her fırsatta diktatör imasında bulunan Almanya’nın, yüzde 52 oyla seçilmiş Mursi’yi devirerek iktidara gelmiş Sisi’ye kucak açması ne kadar iki yüzlü, çıkarcı bir politika izlediğinin açık göstergesidir.
Sisi’ye ve onu ağırlayan Merkel’e karşı yükselen tek tük tepkiler elbette anlamlıdır ama esas tepkiyi bundan sonra eğer güçlü ve saygın biçimde ayakta durmak istiyorsa Avrupa Birliği vermelidir.
++
Sisi’yi karşılayan Almanya’da keşke halılar değil siyasilerin yanakları kızarsaydı…

FACEBOOK YORUMLARI