ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dünyada insan kaçakçılığının 150 milyar dolarlık bir endüstriyi temsil ettiğini söyledi.
Nafiz ALBAYRAK/WASHINGTON, (DHA)- ABD’nin ‘2015 insan kaçakçılığı raporu’nu açıklayan Kerry, “Aktivistler için onaylayıcı ve ilham verici” diye nitelendirdiği raporun, “150 milyar dolarlık insan kaçakçılığı endüstrisini gün ışığına çıkardığını” vurguladı.
İnsan kaçakçılarının ” gaddar ve acımasız” olduklarını vurgulayan Kerry, “Modern kölelik ile karşı karşıyayız. Bu rapor, 188 ülkedeki köle karşıtı çabaların da güvencesidir” dedi. ABD’nin ‘insan kaçakçılığı raporu’nda, Türkiye’nin kadın, erkek ve çocuklar için hem hedef hem de transit geçiş noktası olan ülkelerden biri olduğu belirtildi. Kerry’nin açıkladığı raporda, Türkiye’deki insan kaçakçılığı kurbanlarının, Orta Asya, Güney Asya, Doğu Avrupa, Suriye ve Faslı oldukları, bu kişilerin temizlik, çocuk bakimi gibi islerde kullanıldıkları, kadınların ilk gelişlerinde, ev, otel ve diskotek gibi yerlerde fuhuşa zorlandıkları vurgulandı. Özellikle Türkiye’ye yerleşen Suriyeli ailelerin çocuklarının, sokaklarda dilenmeye, tekstil endüstrisinde çalışmaya zorlandıkları, genç kızların zorla fuhuş sektörüne sokulduğu ya da Türk erkeklerle evlenmeye zorlandıkları belirtilen raporda, terör örgütü ISİD’in de Suriyeli göçmenlerden yararlandığı belirtildi. Raporda, Turkiye’nin İnsan Kaçakçılığını Önleme Anlaşması’na minimum standartlarına tam olarak uymadığı, ancak bu standartlara uymak için caba harcadığı belirtildi.