Ankara Büyükşehir Belediyesi, yerleşim alanlarını güzelleştirmek, estetik ve simgesel anlam kazandırmak amacıyla  “kent figürleri”ni ile donatıyor.Büyükşehir Belediyesi daha önce Kuğulu Park önüne “Kuğu”, Anayasa Mahkemesi önüne “Aslan”, Milli Kütüphane önüne “Kitap”, Ankara Ticaret Borsası önüne “Boğa”, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi önüne de “anne-çocuk” figürleri yerleştirmişti.
Büyükşehir Belediyesi şimdi de Ankara Valiliği, Altınpark, Konya yolu Samanyolu Alışveriş Merkezi önüne “At” figürleri, Göksu Park’a “Balık”, Gazi okullar bölgesine “Kitap” ve 100. Yıl Mahallesi’ne de “100” figürleri yerleştirdi.
Büyükşehir Belediyesi, Ankaralıların büyük sempatisini kazanan Ankara’ya özgü hayvan türlerinden biri olan “Ankara Kedisi”ni yaşatmak amacıyla çeşitli etkinliklerde ve görsel tasarımlarda sıkça kullanmıştı. Kedi figürleri, Büyükşehir Belediyesi’nin Hipodrom Caddesi üzerinde bulunan ana hizmet binası ile Kızılay’daki Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Binası önünde Ankaralıların beğenisine sunulmuştu.