Herkes kendi dünyasında sorunlar yaşar ve yine kendi dünyalarındadır mutlulukları… Pek çoğumuz toplumsal ve siyasal sorunlarla birlikte, adını koyamadığı sebepli-sebepsiz mutsuzluklar yaşarız.

Elde etmek istediklerimiz ve kazanmak için çaba sarf ettiğimiz başarılar bizi mutlu eder. Ama hedefe ulaşamadığımızda hemen bir mutsuzluk üzerimize çöker.
Oysa bu seçilmiş olan hedeflere ulaşmayı düşünmeyen milyonlarca insan var dünyada. Siz de kendinizi onlardan birisi olarak farz edin ve üzerinizdeki mutsuzluğu atın.
Kiminin hedefi bir diğerine göre daha büyük veya küçük olabilir. Kişinin kapasitesine yahut hedeflerine göre değişir bu.

Üniversite mezunu birisine göre mastır yapmak çok uzak bir hedef değilken, ilkokul mezunu birisi için bu, çok büyük ve uzak bir hedeftir. O zaman ilkokul mezunu bir insanın mastırı hedeflemeden önce daha kolay alt basamakları hedeflemesi gerekir.

İş güç sahibi bir insan için para biriktirmek yakın bir hedefken, işsiz bir insan için para elde etmek bile uzak ve zor bir hedeftir.
Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Yani sizin kendinize koyduğunuz hedef ile bir başkasının kendine koyduğu hedef aynı olamaz ve kıyaslanamaz.  Herkesin hayata bakışı, beklentisi bir diğerinden farklıdır ve bu farklılık da normaldir. Önemli olan hayatın size sunduklarını ve sizin bunları alabilmek için ne kadar emek verdiğinizi iyi hesaplamanızdır.
Kimi insan hedeflerine ulaşınca mutluluk duyar, tadına varmaya çalışır. Bir başkası ulaştığı hedefle yetinmeyip kendine bir başka hedef daha koyar ve ona doğru koşmaya başlar.
Birisi ulaştığı hedeften sonra dinlenmeyi tercih ederken, bir başkası hız kesmeden yola devam edebilir.

Aslında her ikisi de normaldir. Ancak bir hedefe ulaşamadığınızda lütfen kendinizi veya bir başkasını suçlamayın.
Yani hayatınıza mutsuzluk katmayın. Çözüm yolları arayın ve tekrar deneyin. Olmadı, ara verip, tekrar deneyin.
Başarısızlıklarınızı, mutsuzluğa dönüştürmeyin.

Elde ettiğiniz başarıda size destek olanlara teşekkür edin. Başarısızlıklarınızda ise kendiniz dahil kimseyi suçlamayın.
Ulaşmak istediğiniz hedef size başarısızlık getiriyor ve mutsuzluk veriyorsa hedefinizi değiştirin. Hiç değilse bir süreliğine sizi mutsuz eden bu hedeften uzak kalın kendinizi dinlendirin.
Çeşitli kaynaklardan beslenin. Ruhunuzu arındırın. Yeni insanlar tanıyın. Kendinizi uzun uzun anlatmayın. Daha çok karşınızdakini dinleyin. Hayatınıza renkler kaçın gerçek anlamda renkler, tatlı bir pembe, deniz mavisi, mor gibi…

Farklı yerlere gidin, farklı insanlarla konuşun, değişik fikirler edinin.
Mesela sürekli okuduğunuz aynı gazete ve seyrettiğiniz televizyon kanallarını, alışveriş yaptığınız yerleri değiştirin.
Sürekli gittiğiniz yol yerine farklı bir yoldan gidin.
Kısacası beyninizi değişikliklerle yenileyin  ve ruhunuzu dinlendirin.
Size nasıl iyi geldiğini göreceksiniz.