AYDIN’ın Kuşadası ilçesi’nde 35 yıldır kuaförlük yapan Kenan Kaya, kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarına ücretsiz peruk hediye ediyor. 

Latif SANSÜR/ KUŞADASI (Aydın), – Peruk almak isteyenlerin Kuşadası’nda yaşıyor olması, hastalığını kanıtlaması ve saçlarının dökülmüş olması yeterli. Kuşadası’nda aynı zamanda peruk satışı yapan mağaza da işleten kuaför Kenan Kaya, örnek bir kampanyaya imza atıyor. Saçları dökülen kemoterapi pastalarına 12 yıldır ücretsiz olarak Kuşadası’nda peruk dağıtan Kaya, kendisine sponsor olacak bir kurum veya kişi olması halinde bu hizmeti tüm Aydın’a yayabileceğini söyledi. Mağazasına peruk denemeye gelen saçları dökülmüş kadınların o anda bile morallerinin düzelmesinden etkilenip, kemoterapi hastalarına ücretsiz peruk dağıtmaya başladığını belirten kuaför Kaya, “Tedavi görüp saçları dökülen kadınlar kendini toplumdan soyutluyor. Çarşıya, markete gidemiyor. Kocasının, çocuklarının önüne çıkamıyor. 35 yıldır kuaförlük, 12 yıldır da peruk satışı yapıyorum. Kemoterapi nedeniyle saçları dökülen kadınlar da gelip peruk deniyorlardı. Birgün bunları düşününce onlara bir çağrı yapıp, ücretsiz peruk almaya gelmelerini istedim. El ilanları, broşürler bastırdım. Hastane önüne ilan astım. Hastalar gelmeye başladı. Maliyetli olsa da ben de onlarla mutlu oluyordum. İlk zamanlar, gelen az oluyordu ancak zamanla bu sayı artmaya başladı. Bu arada bazı istismarlar olunca, bu kez durumlarını gösteren bir belge, rapor istemeye başladım. Ayrıca, Kuşadası’nda yaşıyor ve saçlarının dökülmüş olması şartı koydum. Bu durumda olanlara perukları deneyerek, en yakışanını bulup, kendisinin de beğenmesi halinde hediye ediyorum. Haftada bir, iki kişi geliyor. Şimdilik onu da finanse edebiliyoruz” dedi.
“DUYGULU ANLAR YAŞANIYOR”
Gelenlerin moralini yüksek tutmak için çabaladıklarını, kimi zaman duygularını gizleyemediklerini söyleyen Kaya, “Bir gün bir kadın geldi. Henüz saçları tam dökülmemiş. Ona kuralı hatırlattık. Şöyle bir saçlarını tuttu, saçlarının tümü avucunda kaldı. Hemen saçlarını kısalttık, kendisine en uygun peruğu verdik. Melek gibiymiş. Saçı olmayınca farklı görünüyor. Çok mutlu oldu. Bazı hastalar iyileşince, peruğu geri getiriyor. ‘Bunu başkasına verin’ diyor. Eğer onarılacak gibi ise onarıyoruz. Değilse atıyoruz. Hatta bir hasta, takma göğsünü yenisiyle değiştirdiği için bize getirip ihtiyacı olan birine vermemi istedi. Herkesin duygularını yazdığı defterimizi okumaları için onlara veriyoruz. Defterde herkesin raporu olduğu için birbirilerinin doktorlarını, hastanelerini paylaşma deneyimleri de oluyor. Birbirilerinin telefonlarını alıp dertlerini, tedavi süreçlerini paylaşıyorlar. Dost arkadaş oluyorlar” diye konuştu.(DHA)