Yunanistan’da genç, dinamik, karizmatik, güler yüzlü, AB’ye ve IMF’ye kafa tutan bir Komünist ve ateistin genel seçimi önde tamamlayarak Başbakanlık koltuğuna oturması tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de heyecan yarattı.
Ne var ki Aleksis Çipras’ın başarısını zafer çığlıkları atarak kutlamak için bence çok erken. Çünkü Çipras’ı ülkesinde ve dışarıda önemli sorunlar bekliyor.
++
Seçim kampanyası sırasında Çipras zenginlerden ek vergi alınacağını, asgari ücrete zam yapılacağını, emekli aylıklarının artırılacağını, yoksullara gıda yardımında bulunulacağını, yine yoksullara bedava elektrik ve bedava ısınma hizmeti verileceğini belirtmişti.
Gerekli kaynakları bulup bu vaatlerini kısa sürede yerine getiremediği takdirde hayal kırıklığı yaratacağı ve erken seçim baskısıyla karşı karşıya kalacağının bilinmesi gerekir.
Çipras’ı AB ve IMF ile olan ilişkiler de bir hayli yıpratacağa benziyor. Çipras, AB’nin Yunanistan’a açtığı 320 milyar Euro kredinin yarısının silinmesini, diğer yarısı için ise yeni bir ödeme planı yapılmasını istiyor. Buna AB ülkelerinin evet demesi mümkün değil. Sonuçta Yunanistan’a açılan krediler AB ülkelerinin halkından toplanan vergilerden oluşuyor. Yazılan ekonomik acı reçeteleri uygulamayı reddetmesi, tam aksine kemerleri gevşetmek istemesi de Çipras’ı IMF ile karşı karşıya getirebilir.
Çiçeği burnunda Başbakan Çipras’ın Almanya’dan İkinci Dünya Savaşı’nda Yunanistan’a verdiği zarar nedeniyle 150 milyar Euro savaş tazminatı istediği de gazete haberlerinde yer alıyor. Bunun Almanya tarafından olumlu karşılanacak bir talep olmadığı, aksine büyük tepki yaratacağı da açık.
++
Yanılmayı çok isterim ama bana öyle geliyor ki Çipras, “nasıl olsa seçimi birinci parti olarak tamamlayıp iktidar olamam” diyerek meydanlarda aşırı vaatlerde bulundu. Önümüzdeki aylarda bir mucize yaşanmazsa yarattığı umut ile gerçekler arasında bocalayacak ve uzun olmayan bir vadede seçmen nezdinde itibarını yitirmeye başlayacak.
++
Geçmişte Türkiye’de de “kemerleri gevşetme” vaadiyle gelip boğazlarımızı sıkmaya başlayan politikacılarla karşılaşmadık mı?

FACEBOOK YORUMLARI