Önceki gün Kemal Sunal’ın ölüm yıl dönümüydü. İnsanlar sosyal medyada onunla ilgili duygularını paylaştılar. Tanıdığını sandığım Kemal Sunal’ı bu sayede bir kez daha keşfetmiş oldum. O kadar çok filmini izledim ki tekrar tekrar izleyebilirim de.

Her bir filmi ayrı bir gerçeği yansıtan her döneme uyarla da bilen çok akıllıca yazılmış ve oynanmış bir o kadar da basit filmlerdi. Basitten kastım, öyle çok fazla paralar harcanmamış, üstüne süsler yapılmamış filmler olması, sade, düz…
Kemal Sunal her filminde, bizden birini, içimizden birilerini oynadı, anlattı. Hem dünü, hem yaşadığı zamanı, hem de geleceği filmlerine aktardı. Bunun başarmak için üstün bir öngörü ve zeka ister. Bu öngörü ve zeka onda fazlasıyla mevcuttu. Türkiye’yi Türk halkını çok iyi tanıyordu. Biz yıllarca onun filmleriyle gülerken, hicvettiği şeyleri bile sakin bir şekilde anlatmasına şahit olduk.

Belki içinde biraz politikada vardı hisse demediğimiz kadarıyla ama o hep halktan yanaydı. Yani onu seyrederken yaptığı politikaya bile kızmıyorduk çünkü o bizden yanaydı. Politikacıları genelde hiciv ediyordu ve bizim yanımızdaydı. Bugün bile aynı şeyler geçerli. Hiç düşünmeden sıradan bir filmini seçin oturun izlemeye başlayın. Göreceksiniz ki birebir günümüze de uyuyor. Herkesin kalbinde bir yer açmış kendine. Arkasında güzel bir isim ve hatıralar bırakmış. Yediden yetmiş’e herkes bir Kemal Sunal hayranıdır. Hem de herkesimden insanlar için söylüyorum. Doğudan batıya herkesin gönlüne bir taht kurmuştur. Zordur öyle her kesimden insana kendini sevdirmek. Laz, çerkez, Türk, Kürt kökenli her bir vatandaş onu sevmiş.

Bir insan düşünün ki bunu başarmış; O kişi Kemal Sunal’dır işte.
Düşünmek lazım, neden sorduğunuz herkes Kemal Sunal’ı tanır ve sever?
Haksızlıklara karşı gelmiş ama bunu şiddetle ve kötü söylemlerle yapmamış sakin huzurlu bir şekilde aktarmış.
Her türlü çarpıklığı ve yanlışı filimlerinde insanları eğlenceli bir şekilde aktarmış ve hicret etmiş.
Aslında Kemal Sunal’ın yaptığı çok büyük bir iş. Bu toplumun da içinden çıkıp taşlarına geçmiş ve onları aynı tutmuş, “bakın işte, siz, ben, biz buyuz” diye.
“Siyasetçinin kıblesi olmaz!

Seccade nereye düştü, kıble orası” diyen de o, “yerdeki beş kuruşu aldım diye herkes bana güldü ama bilmiyorlarki üzerinde Atatürk’ün resmi var” diyen adam da o, Kemal Sunal. Baktım ki bazı kendini bilmezler aleviydi demişler.
Ben hiç bilmiyordum onun alevi olduğunu siz biliyor muydunuz? Sanırım ozamanlar henüz bugünkü kadar ayrışmamıştık.
Huzur içinde yat, ruhun şad Kemal Sunal, emeğine sağlık, teşekkür ederiz. Seni sevgi ve saygıyla anıyoruz.