Uzun yıllar İsveç’te mülteci olarak yaşayan daha sonra Türkiye’ye dönen Kürt siyasetçi ve yazar Kemal Burkay’ın PKK’ya ’’DEFOLUN’’diye sert çıkışını duydum. Vay, dedim geçmişte böyle bir şey olamazdı.

PKK artık eski otoritesini kaybediyor mu?
Uzun yıllar, İsveç’te yaşayan ve terör örgütüne bu tip tepkileri hiç koymayan Kemal Burkay’ın, İsviçre’deki toplantısını basan PKK’lılara böyle bir tepki vermesini anlamlı ve düşündürücü buluyorum.
Bir gün PKK’ya ya da PKK’lılara böyle tepki verileceği hayatta tahmin etmezdim. PKK eskiden böyle yapanları cezalandırır, hatta infaz dahi ederdi.
Şimdi Kemal Burkay’ın böyle bir cesarette bulunmasını, PKK eski otoritesini ya da gücünü bitirdi mi diye düşündüm.
BİR İLK Mİ?
Kemal Burkay’ın böyle bir çıkışı acaba bu bir baş kaldırışı mı, bir ilk mi,  ya da bunun devamı gelecek mi?
PKK’ya bu tepkiler her yerde artsa, örneğin doğu ve güneydoğu illerimizde; esnafı, tüccarı, işçisi iş adamı, emeklisi genci, yaşlısı, kadını da Burkay gibi tepki koysa PKK’nın geleceği ne olur?
ARTIK AT GÖZLÜĞÜ İLE BAKMIYORLAR
Bence PKK’da artık, bu süreçte kendini tüketti, inancını kaybettirdi. PKK’nın yerleşim yerlerinde yaptığı terör eylemleri çözümden çok, çözümsüzlük yaratmaya yöneliktir.
Kürt vatandaşlarını acılara gark eden bu terör örgütünün gerçeğini insanlar görmeye başladı.
Tabii ki kolay değil. Yaklaşık 40 yılı aşkın süredir, hep aynı söylemlerle nereye kadar gideceksin. Bazen de çıkmaz yola girip, kendini bitireceksin.
Uzun yıllar İsveç’te etkin olan PKK zaten, meydanlardaki eski kalabalıkları bulamıyordu. Çözülme başladı gibi.
TÜRKİYE BURADA SAMİMİ
OLMALI VE İNANDIRMALI
Eğer 40 yıldır süren PKK terörü olmasaydı, bölgede yapılan yatırımlarla ülke ekonomisine ve o ülkede yaşayan insanlara sağlanacak iş ve gelir ile bölge halkı sefaletten kurtulacaktı.
Eğer PKK terörü olmasaydı, geçen bu 40 yıllık anlamsız savaşta Kürt nüfusun yaşandığı bölgelerin neleri kaçırdığı anlatılmalı ki, PKK saltanatına son verilsin. Burada kötü bir senaryo, kötü bir strateji PKK’yı yine popüler yapmamalı.
Onun için akılcı bir politikaya ihtiyaç her zamankinden  daha fazla ihtiyaç var.
Bugün Kemal Burkay, PKK’ya DEFOL diye posta koymuşsa bu tepkiyi önce HDP ve tüm Kürt vatandaşlarımız yaygınlaştırmalıdır.