Bolu Belediyesi, “işyerinde kedi beslendiği için internet kafenin işyeri ruhsatının iptal edildiği” kedi için ruhsat iptali iddiaların doğru olmadığını savundu.

Belediye’den yapılan yazılı açıklamada, söz konusu işyerinde Valilik Komisyonu ile birlikte yapılan denetimlerde bazı eksiklikler tespit edildiği vurgulanarak işyeri sahibine bu eksikliklerin giderilmesi için 15 günlük süre verildiği, ruhsat iptalinin söz konusu olmadığı belirtildi.

Açıklamada, denetlenen internet kafede gıda satışı hizmeti de verildiği vurgulanarak, “Valilikle yapılan ortak denetimde bahse konu işyerindeki evcil hayvanların sokak hayvanı olduğu ve aşılı olmadığı anlaşılmıştır. Ayrıca işyerinde gıda satışı da yapıldığından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Gıda Hijyeni Yönetmeliği’ uyarınca gerekli hijyen koşullarının yerine getirilmesi için, eksikliklerin giderilmesi için işyeri sahibine 15 gün süre verilmiştir. Kesinlikle kedi için ruhsat iptali söz konusu değildir. Hayvan sevgisinin ticari çıkarlara alet edilmesi üzücüdür. İşyerinin ilgili yasa ve yönetmelikler çerçevesinde yapılan denetim işlemlerini, hayvanseverlerin hassasiyetinin kullanılarak, belediyemize yönelik olumsuz algı oluşturma çabası kabul edilemez. İddiaları art niyetli ve spekülatif çabalar olarak değerlendiriyoruz” ifadelerine yer verildi.