Belediyesi, tarihin en büyük zaferlerinden biri olan ’ni 102. yılında düzenlediği etkinliklerle ölümsüzleştirmeye devam ediyor.

Keçiören FTZ AVM’ye açılan Çanakkale Sergisinde büyük destana dair eserler yer alıyor. 20 stanttan oluşan sergide savaşta kullanılan silah, mermi, alet ve mühimmatın yanı sıra askerlerin kişisel eşyaları da sergileniyor. Tarih şuuruna katkı sunan sergi özellikle öğrenciler tarafından merakla incelenirken, serginin 2 Nisan’a kadar ziyaretçi akınına uğraması bekleniyor.

Çanakkale destanının gelecek nesillere unutturulmaması hususunda azami gayret sarf eden ayrıca 03 -08 Nisan 2017 tarihleri arasında da Kartaltepe Kent Ormanına Çanakkale Savaşı Platosunu kurmaya hazırlanıyor. Tiyatro ekibinin Çanakkale Savaşına dair bölümleri canlandıracağı Plato ile tarih yazan kahramanların cephede yaşadıkları teatral canlandırmayla anlatılacak.

“ÇANAKKALE RUHUNU 15 TEMMUZ’DA GÖRDÜK”

Sadece Keçiörenli’lerin değil Ankaralı’ların da yoğun ilgi gösterdiği platonun, herkesi tarihi bir yolculuğa çıkardığına dikkat çeken Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak; “Çanakkale Geçilmez diyerek destan yazan kahramanlarımızı destanın 102. yıldönümünde bir kez daha rahmetle anıyoruz. Çanakkale geçilemediği için bu topraklarda bağımsızlığımızı koruduk ve bugün hür bir şekilde yaşıyoruz. Onlar vatanı kurtarmak için gittiler ve geri dönmeyi düşünmediler. Yedi düvele karşı aynı ruh, aynı inanç ve aynı imanla çarpışarak Türk ordusunun kahramanca şahlanışını gösterdiler. Bütün amacımız halkımızın, özellikle gençlerimizin sağlıklı bir tarih şuuruna sahip olma imkanlarını genişletmektir. Çanakkale ruhunu 15 Temmuz’da bir kez daha gördük. Bu vatanın evlatları işgale, istilaya karşı durarak şehit oldular. Tarihin akışını değiştirerek tüm oyunları bozan kahraman milletimiz tarihinden güç almaya devam edecektir. Çanakkale Savaş Platosunu izlemeye tüm Keçiörenli’leri ve Ankaralı’ları davet ediyorum.” diye konuştu.