Keçiören Belediyesi ve Türk Kızılayı iş birliği ile “Afetlere Dirençli Toplum Semineri” düzenlendi.

Keçiören Belediyesi’nin pilot olarak seçildiği ve Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Afetlere Dirençli Toplum Semineri”ne Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu ile Keçiören Belediyesi çalışanları katıldı.

Belediye Meclis Salonunda düzenlenen seminerde bir konuşma yapan Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu afetlere hazırlık için bir bilinç değişikliği gerektiğine dikkat çekerek, “Belediyeler halka dokunan en önemli kurumlardan biri, bizler de afet bilincinin önce bireyden başladığı gerçeğinden hareket ediyoruz.

Ülkemizde insana verilen değer her geçen gün artıyor, insanımız bir musibetin bin nasihattan iyidir sözünün ne kadar doğru olduğunun farkına varıyor. Bizler zararların azaltılması için dikkatin ve önleyici tedbirlerin önemini vurguluyoruz.” dedi.

Beykoz’da 70 metrelik su kuyusuna düşen yavru köpeğin kurtarılması için hayvan severler ve itfaiye ekiplerince yapılan çalışmaların medyada dikkatle takip edildiğini vurgulayan Güllüoğlu, herkesin üzerinde düşen sorumluluklar olduğunu da hatırlattı.

Keçiören’in pilot seçildiğine dikkat çekerek “Keçiören Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Ak’a çok teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı. Mehmet Güllüoğlu, Keçiören Belediyesi ile birlikte okullar başta olmak üzere bilinçlendirme çalışmasını yaygınlaştırmayı istediklerini de sözlerine ekledi.

Afet türleri, tehlikelerin azaltılması, korunma yöntemleri, deprem, sel, heyelanla ilgili kişisel hazırlıklar konularına dair bilgilerin verildiği seminerde ayrıca ilkyardım uygulaması da yapıldı.