Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 41 yıl önce işletmeye alınan Keban Barajı ’nın, bugüne kadar milli ekonomiye katkısı 60 milyar TL’yi aştığını bildirdi.

Bakan Eroğlu, yaptığı açıklamada, Keban Barajı ’nın Türkiye’nin ilk büyük barajı olduğunu hatırlattı. Barajın, işletmeye alındığı günden itibaren Doğu ve Güneydoğu’nun sosyo-ekonomik ilerlemesine ciddi katkılarda bulunduğunu vurgulayan Eroğlu, şunları ifade etti:

“İşletmeye alındığı 1974’ten bugüne kadar geçen 41 yıllık zaman diliminde 241 milyar kiloWatt saati aşan bir enerji üretti. Yalnızca bulunduğu bölgenin değil ülkemizin kalkınmasına da önemli faydalar sağladı. Yıllık ortalama 6 milyar kiloWatt saat enerji üretim kapasitesine sahip olan Keban Barajı ülke ekonomisine her yıl 1,5 milyar TL katkı sağlıyor. Keban Barajı’nın işletmeye alınmasından bu yana geçen 41 yılda milli ekonomiye katkısı 60 milyar TL’yi aştı.”

“KENDİ KAYNAĞIMIZ OLAN ENERJİYİ DEĞERLENDİRMEK ZORUNDAYIZ”

Türkiye’de hidroelektrik santral (HES) projelerini hayata geçirmek gerektiğini savunan Eroğlu, “Şu günlerde Rusya ile yaşadığımız krizden de herkesin anladığı gibi Türkiye enerji ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor. Hem cari açığımızın azalması hem de arz güvenliği açısından kendi kaynağımız olan bu enerjiyi değerlendirmek zorundayız” dedi.