2016 yılı Side Antik Kentinde yapılan çalışmalar Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi adına Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı başkanlığında yürütülmektedir. Anadolu Üniversitesi Avusturya Graz Üniversitesi, Viyane Bilimler Akademisi, Münih ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsünden bilim adamlarının katılımı ile gerçekleştirilmektedir.

Kazı çalışmaları M Binası, Doğu Kapısı, Piskoposluk Sarayı, P Tapınağı diye adlandırılmış olan yapı gruplarında yoğunlaşmıştır. M. yapısı yayınlarda Devlet agorası olarak değerlendirilmiştir. Fakat konumu ve şekillenmesi bakımından ayrıcalıklar tespit edildiği ve 1960’lı yıllarda yapılan restorasyon çalışmalarında bozulmalar görüldüğü ve doktora tez olarak araştırıldığı için yapı incelemeye alınmıştır. Doğu kapısında Graz Üniversitesinden araştırmacılar kentin çok az tanınan ve doğu yönüne açılan kapısınan işlevi ve kentsel açıdan önemi araştırmaya 2011 yılından beri devam etmektedir. Viyana Bilimler Akademisinden bir ekip Pompylia eyalinin birinci metropolit merkezi olan Side’nin Piskoposluk merkezinin araştırmasını 2015 yılından beri üstlenmiş bulunmaktadırlar. P Tapınağı yayınlarda Men Tapınağı olarak tanıtılmıştır. Tapınağın mimarisinin alışıla gelmiş Roma Dönemi mimarilerinden farklı olduğu için dikkat çekicidir. Tapınağın tanrıça Demeter’e adandığı konusunda fikir birliğine varılmıştır.

2016 yılında restorasyon çalışmalarına devam edilmektedir. Tapınaklar bölgesinde başlatmış olduğumuz ikinci etap restorasyon çalışmalarında ihale sürecine gelinmiştir. 2004 yılından beri devam eden Anıtsal çeşmenin restorasyonu sponsor firmanın desteğine ara vermesi nedeniyle kesintiye uğramıştır. Çeşme için devlet desteği ile son etabına gelinmiş olan çalışmalar tamamlanacaktır. Üçüncü çalışmamız olan Latrina için projelendirme süreci sonuçlandırılmıştır. Restorasyon için girişimlere başlanacaktır. Side Antik kenti hem tarihsel, hem kültürel, hem de yaşayan bir turizm merkezi olarak Türkiye’nin önemli ören yerlerinden birisidir. Burada yapılan çalışmalar sonuçları ile kültürel mirasımıza, turizmimize ve Türkiye orkeolojisine yeni değerler kazandıracaktır.