TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Türkiye’nin son 10-15 yılda azımsanmayacak bir dönüşüm yaşadığını ve herkes için daha fazla demokrasi getirildiğinin altını çizerken,  bugün bu kazanımların büyük bir tehlike altında olduğunu ifade etti.
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi’nin bu yılki ilk toplantısı bugün Çırağan Sarayı’nda yapıldı. Toplantıda konuşan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, son aylarda yaşanan terör olaylarına dikkat çekerek, “Son aylarda birçok kayıp verdiğimiz üzücü olaylara tanıklık ediyoruz. Kaybettiğimiz tüm yurttaşlarımızın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Daha bir kaybın yasını tutarken bir yenisiyle sarsılıyoruz. Yaşananlar yüreklerimize ateş düşürmüşken topraklarımızda yaşanan mülteci dramı bize iç savaşın nasıl bir şey olduğunu anlatıyor. Doğu ve Güneydoğu’nun bazı illerine sokağa çıkma yasakları sürerken, teröristlerin yanında siviller ve küçük çocuklar da ölüyor” dedi.
“YAŞANANLAR ÜLKEMİZİN KÜRESEL ALANDA İTİBARINI ZEDELİYOR’’
Özilhan, terörü lanetlemek için yapılan eylemlerin protesto sınırlarını aşıp Kürt vatandaşların canına, malına, dükkanlarına kastettiğine tanıklık ettiklerini belirterek, şunları söyledi:
Bir G20 ülkesi olan Türkiye’nin, ekonomi başkenti olabilecek İstanbul’un göbeğinde toplumun her kesimini haber almakta sorumlu olduğu basın kuruluşlarına fiziki saldırıların yapıldığı günleri yaşıyoruz. Tüm bu yaşananlar ülkemizin küresel alanda itibarını zedelemektedir. Türkiye son 10-15 yılda azımsanmayacak bir dönüşüm yaşadı ve hepimize daha fazla demokrasi getirdi. Ama bugün bu kazanımlarımız büyük bir tehlike altında. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki bazı illerimizde demokratik özerklik adı altında anayasa ihlaliyle karşılaşıyoruz. Artık Doğu ve Güneydoğudaki bazı illerimizde olağan yönetim uygulanmıyor sokağa çıkma yasakları sivil yaşamı sınırlıyor. Bu kadar çok sorunla baş edebilmek hiç kolay değil. Üstelik bu kadar sorun varken bir de erken seçime hazırlanıyoruz. Yürütmede geçici bir hükümet, yasamada ise seçime hazırlık yapan bir parlamento var. Maalesef dünya ekonomisindeki gelişmeler ve yanı başımızdaki ülkelerde çatışmalar bu zor tabloyu daha da zorlaştırıyor.’’