Ankara’daki katliamın muhtemel sonuçları şunlardır:
1) “Herkes konuşur, Ak Parti yapar” anlayışı çökmüştür. Toplumun geniş bir kesimi artık Ak Parti’nin ülke yönetme yeterliliğinde olmadığına inanmaya başlamıştır.
2)Bu inancın sonuçlarının 1 Kasım’da sandıkta kendini göstermesi beklenmektedir.
3)Seçimde koalisyon zorunluluğu çıkarsa partilerin kapris yapma şansları kalmamıştır.
4)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık hayalleri tümüyle sona ermiştir.
5)Erdoğan bundan sonra siyasete daha az müdahale etmek zorunda kalacaktır.
6)Seçimden sonra siyasetin yeniden şekillenmesi, ortaya yeni liderlerin çıkması beklenmelidir.
7)Başımıza gelenlerin izlenen dış politikanın yansımaları olduğu artık muhafazakar kesimlerde bile yavaş yavaş seslendirilmektedir.
8)Emniyet ile Milli İstihbarat Teşkilatlarının görevlerini layıkıyla yapmadığı ayan beyan ortaya çıkmıştır.
9)Özellikle Suriye sınırının açık bölgeye dönüşmesi teröristlerin kolayca ülkeye girip eylem yapmalarını mümkün kılmaktadır. Buna çare arayışları yoğunlaşacaktır.
10)IŞİD ve PKK’nın önümüzdeki zaman diliminde yeni ve daha yankı uyandıran terör eylemlerine girişmesi sürpriz olmayacaktır. Buna hazırlıklı olunmalıdır.
11)Devletin, terör örgütlerine hangi ülkelerin silah, mühimmat ve para yardımında bulunduğunu ortaya çıkarması ve bunu dünyaya ilan etmesi terörle mücadelede hayati önem kazanmıştır.
12)Türkiye’deki 2 milyon Suriyelinin geleceği ile ilgili kalıcı ve insani bir çözüm bulunması için ABD ve AB zorlanacaktır. Suriyelilerin ülke içinde rahatça dolaşmaları güvenlik zaafını artırmaktadır. Avrupa’ya gitmek isteyen Suriyelilere engel olmak değil yardım etmek daha akıllıca olacaktır.
13)Milyonlarca insan ağır bir travma yaşamakta, kalabalık yerlere gitmekten korkmaktadır. Devlete olan güveni kazanmak için yeni adımlar atılacaktır.
14)Yaşanan kaos ortamı, güvenlik için yapılan harcamalar ve turizm gelirlerinin azalması ekonomik dengeleri ciddi biçimde bozacak, Türkiye önümüzdeki yıllarda yükselen enflasyon, artan işsizlik sorunlarıyla bugünküne göre daha fazla boğuşmak zorunda kalacaktır.