Ankara’da 12 kişinin ölümüne, 12 kişinin de yaralanmasına neden olan kaza şu soruların yetkililer tarafından acilen yanıtlanmasını zorunlu kılıyor:
1)Otobüs şoförü Büyükşehir Belediyesi’ne sınav sonucu mu alındı, yoksa “Hamili kart yakınımdır” anlayışıyla mı işe başlatıldı?
2)Her gün binlerce yolcu taşıyan otobüsün direksiyonuna şoför herhangi bir eğitimden geçirilerek mi oturtuldu?
3)Şoförün psikolojik durumu nasıldı? Şimdiye kadar hiç psiko-teknik muayeneden, yani psikolojik ve fiziksel durumunun toplu taşıma şoförlüğü yapma yeterliliğine sahip olup olmadığını ortaya koyan bir testten geçirildi mi?
4)Kaza yapan şoför günde kaç saat çalıştırılıyordu? Beslenmesine ve dinlenmesine gerekli özen gösteriliyor muydu?
5)Belediyeye otobüsler ihale usulüyle mi, belli bir firmaya sipariş verilmek suretiyle mi alınıyor?
6)Otobüslerin bakımları rutin olarak mı yapılıyor, arıza yaptıkça mı onarım ve bakım yoluna gidiliyor?
7)Facianın olduğu yerde kaza yapan otobüs dışında bir otobüsün de arıza nedeniyle beklediği anlaşılıyor. Aynı hatta iki ayrı otobüsün kaza ve arıza yapması bir tesadüf mü yoksa bu otobüslerin üretiminde ya da bakımında bir sorun mu var?
8)Kaza yapan otobüsün fren sisteminde ve diğer aksamında sorun olup olmadığının, bağımsız bir bilirkişi heyetince olay yerinde yapılacak inceleme sonucunda belirlenmesi gerekmez miydi? Otobüsün kaza yerinden kaldırılması sağlıklı bir soruşturma açısından sorun yaratmaz mı?
9)Belediyede şoförlerin otobüsleri kurallara aykırı biçimde kullanmasını önlemek amacıyla bir denetim sistemi var mı? Örneğin otobüslere kimliği şoförlerce bilinmeyen müfettişlerin yolcu gibi binip denetim yaptığı oluyor mu?
10)Son bir yılda kaç belediye otobüsü kazaya karıştı? Bu kazalarda ölen ve yaralananların sayısı nedir?
11)Kaza yapan şoförler hakkında nasıl bir müeyyide uygulanıyor? Bunlar geri hizmete mi çekiliyor, yoksa yeniden direksiyon başına mı oturtuluyor?
12)Büyükşehir Belediyesi benzer faciaların yaşanmaması için neler yapmayı, hangi önlemleri almayı planlıyor?
13) Belediyenin başkanı ve üst düzey yöneticileri facia nedeniyle vicdan azabı duyuyor mu?