AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davanın Yargıtay’ın bozma kararından sonraki 5. duruşması öncesi adliye önünde toplanan “Hrant’ın Arkadaşları” adlı grup basın açıklaması yaptı.
Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nın karşısındaki alanda toplanan grup, “Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz” şeklinde pankart açarak, “Katilleri koruyan cinayete ortaktır” ve “Katil devlet hesap verecek” şeklinde slogan attı.
Grup adına basın açıklaması yapan Figen Şakacı, “24 Nisan 1915’i Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıl dönümünü geride bıraktığımız günlerdeyiz. Geride bırakmak ironik bir ifade, zaman akıyor ama aslında hiçbir şey geride kalmıyor. Israrla inkar edilen soykırımın, bir türlü kabullenilmeyen hakikatin ve gerçekleşmeyen adaletin yarattığı isyan duygusuyla yasımızı hak ettiği şekilde tutamıyoruz. Kayıplarımız için toprağa verdiğimiz canlar için ağıtlar yakamıyoruz. Acılarımız küllenmiyor. 1915’te kaybettiklerimiz, Hrant’ın ve Sevag’ın aramızda olmayışını metanetle kabullenmiyoruz” dedi.
“Bizler tıpkı Hrant Dink gibi bu topraklarda doğup büyüyen ve burada gömülmek isteyen vatandaşlar olarak niyetimiz kan davası gütmek, yeni yaralar açmak değil” diyen Şakacı, “Ama yaşadığımız acıların içten bir şekilde kabul edilmesini, katillerin ortaya çıkarılmasını cezalandırılmasını istiyoruz. Toplumsal uzlaşma için, sözde değil sahiden bir arada, barış içinde birlikte yaşamak için adaletin yerini bulması gerektiğine inanıyoruz. Bundan böyle hiçbir Ermeni’nin, 1915’te yitirdiğimiz, Alber’le Hagop’la, Khaçatur’la, Nazaret’le ve daha yüzlerce Ermeniyle, 19 Ocak 2007’de katledilen Hrant’la, 24 Nisan 2011’de askerliğini yaparken öldürülen Sevag’la aynı kaderi paylaşmasını asla ve asla istemiyoruz.