’nin ’a askeri alanda yardımda bulunmayı öngören iki anlaşmayı kabul ederek yasalaştırması bence ciddi hata oldu.

Bilindiği gibi, Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Yemen, Libya ve Maldivler geçtiğimiz günlerde “teröre destek verdiği” gerekçesiyle Katar’la tüm ilişkilerini kesti.
Böyle kritik bir süreçte aldığımız tavır, Katar’ın karşısında yer alan ülkelerin Türkiye’yi de hedef tahtasına koymasına neden olabilir.
++
Katar’la yoğun ekonomik ilişkilerimiz var. Bu zengin ülke Türkiye’de 18 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bankacılık sektörüne Abank’la girdi, daha sonra Finansbank’ı aldı. Digitürk de Katarlı bir medya grubuna katıldı. Katar’ın Boyner grubunda ve BMC’de de hisseleri bulunuyor.
Türk müteahhitleri Katar’da dev inşaat işlerine girişti. Önümüzdeki yıllarda yapılacak inşaat ihalelerinde de Türk müteahhitlerin büyük paylar alması bekleniyor.
++
Katar’ın çeşitli ülkelerde yaptığı yatırımların tutarının 335 milyar doları bulduğu belirtiliyor. Pay sahibi olduğu yatırımlar arasında Volkswagen, Siemens, Shell, Total gibi tanıdık firmalar da yer alıyor. İngiltere’den ABD’ye, Çin’den Brezilya’ya kadar turizm, gayrimenkul, medya, bankacılık alanında çok sayıda yatırımın ya tamamının ya da bir kısmının sahibi. Geçtiğimiz yıllarda Fransa’nın ünlü futbol takımı Paris Gaint German’i bile satın aldı.
++
Katar krizinde Türkiye’nin tavrı, Katar’a sırt çevirmek olmayacağı gibi Katar’ın safında da yer almamak olmalıydı. Doğru olan krizin aşılması için arabuluculuk görevine soyunmaktı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Arap dünyasında yaşanan kavgaya bir unsur olarak girmemeliyiz. Ortadoğu’da bir sorun çıktığında sorunu yaşayan ülkeler dönüp Türkiye’ye bakmalı ve gel aramızdaki sorunu çöz demeli” diyerek sağduyulu bir yaklaşım sergiledi.
++
Katar krizinde ani verdiğimiz kararın ve TBMM’de apar topar kabul edip yasalaştırdığımız anlaşmaların dertlerimize yeni dertler katacağı anlaşılıyor.
İnşallah yanılırım…

PAYLAŞ
Önceki İçerikCiddi tehdit endişeliyiz
Sonraki İçerikMS hastalığının göze etkileri 
Nuri Kayış
Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.