Dünyanın en köklü dördüncü kros müsabakası olan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Yarışmaları’nın 53’üncüsü 7 Şubat 2016 Pazar günü Kastamonu’da yapılacak. 

İlki 1962 yılında yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Birinciliği, bu yıl Kastamonu’da gerçekleşiyor. Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediyesi, Avrupa Atletizm Birliği, Türkiye Atletizm Federasyonu ve Üsküdar Belediyesi’nin destekleriyle organize edilen bu önemli organizasyon için Kastamonu’ya 33 takımdan toplam 188 atlet yarışmalarda boy gösterecek.15 ülkeden katılımın olduğu kupada büyük erkeklerde 12, büyük kadınlarda yedi, genç erkeklerde altı, genç kadınlarda ise sekiz takım Avrupa kulüpler şampiyonluğu için ter dökecek.
ÜSKÜDAR BEŞİNCİ ZAFER PEŞİNDE
Organizasyonun ev sahibi konumundaki Üsküdar Belediyesi Spor Kulübü, Avrupa Kulüpler Kros’ta kadınlarda beşinci kez şampiyonluk peşinde koşacak. Türkiye Kros Ligi’nde unvanını bu yıl da korumayı başaran Mavi-beyazlılar, bu kupada daha önce 2009, 2011, 2012 ve 2015’te olmak üzere dört kez zirveye çıktı.Üsküdar’ın kadrosunda geçen yıl Guadalajara’daki yarışı kazanarak takıma şampiyonluk gelmesinde önemli katkı yapan Kenyalı Irene Cheptai ile birlikte milli atletler Özlem Kaya, Burcu Büyükbezgin, Alemitu Bekele, Demet Dinç ve Sabahat Akpınar bulunuyor