Kadıköy Yeldeğirmeni’nde kartopu tartışması sonrası çıkan kavgada bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü cinayetine ilişkin davada sanık Serkan Azizoğlu, “Kasten adam öldürmek” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

ÇOK SAYIDA KATILIMCI

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Serkan Azizoğlu ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmayı Nuh Köklü’nün ailesi, arkadaşları ve CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ile ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da izledi.
Çok sayıda izleyicinin katıldığı duruşmada Cumhuriyet Savcısı, geçtiğimiz celse verdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini ifade etti.

“ARKADAŞINI ÖLDÜRMESİNLER DİYE…

Köklü ailesinin avukatlarından Ümit Abanoz Nuh Köklü’yü 30 yıldır tanıdığını ifade ederek, “Tek temel kaygımız somut gerçeğin ortaya çıkmasıydı. Tüm delillerle olay çok net bir şekilde açığa çıkmıştır. Her celse yüze yakın insan, Nuh gibi düşünen, yaşayan insanlar buradalar. Dosyadaki görüntülerde Nuh saldırılar karşısında duramayıp ağabeylik görevini yerine getirmek üzere arkadaşını öldürmesinler diye bir tekme atıyor. Aslında Nuh şiddete karşı duran bir insan. Mahkemenize olan güvencimiz devam ediyor” dedi.

“SANIĞIN BAŞI DİK, YÜZÜ GÜLÜMSER VAZİYETTE”

Ailenin bir diğer avukatı İbrahim Burak Eskici, “Sanığın olayın en başından itibaren artan bir şiddeti var. Bu şiddeti destekleyecek herhangi bir olay yok.
Yapılan hareketin doğurduğu sonuca bakmamız gerekir. Nuh Köklü, Serkan Azizoğlu tarafından kasten öldürülmüştür. Bugün de gördüğünüz üzere sanığın başı dik, yüzü gülümser vaziyette. Takım elbise giyip kravat takması Nuh Köklü’nün ailesinin mağduriyetini gidermeyecektir.
İyi hal indirimi uygularsak biz hukuk kaidelerini zedelemiş oluruz. Burada duruşmayı izleyenlerin hukuka olan güvenlerini sarsmış oluruz” diye konuştu.