Manisa’daki Spil Dağı Uludağ’ı aratmadı. İzmir ve Manisa’dan Spil’e gelen binlerce kişi kartopu oynadı, karda kaymanın keyfini yaşadı.

Bin 515 metre yüksekliğindeki Spil Dağı son 4 gündür yağan kar sonrasında Uludağ gibi oldu. Hafta arasında tenha olan Spil, yılbaşı tatili ve kar nedeniyle gelenlerin akınına uğradı. Manisalılar’ın dışında İzmir ve diğer il ve ilçelerden gelenler, zirveye kadar araç yoğunluğuna neden oldu. Spil Milli Parkı’na çıkan yolun kenarındaki kar yığınları nedeniyle bazı yerlerde yolun tek şeride düşmesi, araç trafiğinde sıkışıklık yarattı.

Kar kalınlığının 60 santimetreyi bulduğu zirveye ve zirve yakınlarına ulaşmayı başaranlar kardan adam yapıp, kar topu oynayarak beyaz örtünün tadını çıkartırken kimileri de muşamba parçaları, araçlarının paspaslarıyla kaydı. Keyifli anlar yaşayan kar tutkunları bol bol da hatıra fotoğrafı çektirip, özçekim yaptı.

Spil Dağı

Spil Dağı, Manisa merkezden kuzey yolunu izleyerek 24 km, İzmir merkezden güney yolunu izleyerek yaklaşık 50 km uzaklıkta, ismi Manisa ile özdeşleşmiş, tarih, mitoloji ve flora bakımından çok zengin bir dağdır.

Spil, Gediz Nehri ovasının 60 metrelik seviyesinden başlayarak Karadağ zirvesinde 1517 metre yüksekliğe ulaşır. Dağın çevresinde derin vâdiler ve bunların içinde dere yatakları bulunmaktadır.

Dağın bitki örtüsü ormanlıktır. Manisa lâlesi gibi endemik türler de dahil olmak üzere, zengin bir floraya sahiptir. Ünlü yaban atlarının yanı sıra, diğer yaban hayvanı türleri de mevcuttur.

Spil Dağı’nda ayrıca birçok mağara da bulunmaktadır.

Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya, Spil Dağı eteklerinde bulunan doğal bir eserdir.

Bugün Spil Dağı’nın eteklerinde Ağlayan Kaya ya da diğer adıyla Niobe Kayası olarak bilinen kayanın bir sanat eseri olup olmadığı antik çağdan beri tartışılır. Doğal aşınma sonucu başı önüne eğik, ağlayan bir kadın görünümü kazanmıştır. Eski Yunan mitolojisi yoluyla günümüze gelmiş öyküsüyle yitirdiği çocuklarının ardından gözyaşı döken kahırlı anaların simgesi haline gelmiş Frigyalı (veya Lidyalı) Tantalus’un kızı Niobe’nin, Zeus tarafından burada taşa dönüştürüldüğüne inanılır.

Efsaneye göre Niobe’nin yedi oğluyla yedi kızı vardı ve yalnızca iki çocuğu (Apollon ve Artemis) olan Leto’dan daha doğurgan olmakla övünüyordu. Bu gururu nedeniyle onu cezalandırmaya karar veren Leto, Apollon’a Niobe’nin bütün oğullarını, Artemis’e de bütün kızlarını öldürttü. Çocukların cesetleri 10 gün sonra tanrılar tarafından gömüldü. Frigya’daki evine dönen Niobe, acılarını dindirmek isteyen Zeus tarafından Spylos dağının (Spil Dağı-Manisa) yamacında bir kaya parçasına dönüştürüldü.

Spil Dağı Yarıkkaya mevkiinde “Pelops’un Tahtı”.

Ağlayan Kaya yanına yakın zamanda bir amfitiyatro düzenlemesi yapılmıştır. Kayayı ziyaret edenler arasında duygulu mesajlar yazarak yere sermek alışkanlık haline gelmiştir.

Spil Dağı’nda ayrıca, Yarıkkaya mevkiinde Niobe’nin erkek kardeşi Pelops ile ilişkilendirilerek “Pelops’un Tahtı” şeklinde adlandırılan ve Frig kült sanatının izlerini taşıdığı ve evvelce bir heykelin yerleştirilmiş olması muhtemel bir “oturak” veya “sunak” bulunmaktadır.