MUŞ’un merkeze bağlı Kumluca Köyünde şebeke suyunun donmasının ardından,  Murat Nehri’nin kolu olan Karasu Çayı’nın yüzeyi de buz tutunca köylüler hayvanları için kuyudan su çekmeye başladı.

Merkeze 20 kilometre uzaklıktaki Kumluca Köyü’ndeki yaklaşık 500 hayvana, Karasu Çayı ‘nın donması nedeniyle tulumbayla kuyudan çekilen su veriliyor. Büyükbaş hayvanlarını ahırdan dışarı çıkaran köylüler, leğenlere doldurdukları su ile hayvanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Köy halkından Ferit Söylemez şunları söyledi:

“Köyde yaklaşık 500 hayvan var. Herkes günde bir kez bu şekilde hayvanına su veriyor. Önce şebeke, sonra da Muş Ovası’ndan geçen Murat Nehri’nin kolu Karasu Çayının yüzeyi buz tutunca mecburen tulumbayı devreye soktuk. Kuyu suyunun donmaması bizim için bir nimet. Her kış bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Tulumbadan su çekip bu kadar hayvana su vermek de kolay değil.”

MUS'TA SEBEKE VE KARASU CAYININ YUZEYI BUZ TUTUNCA KOYLULER BUYUKBAS HAYVANLARINA TULUMBA ILE CEKTIKLERI KUYU SUYU ICIRMEYE BASLADI. (FOTO: ESER AYDIN / MUS, (DHA)
MUS’TA SEBEKE VE KARASU CAYININ YUZEYI BUZ TUTUNCA KOYLULER BUYUKBAS HAYVANLARINA TULUMBA ILE CEKTIKLERI KUYU SUYU ICIRMEYE BASLADI. (FOTO: ESER AYDIN / MUS, (DHA)

Kışın kendi köyleri ile birlikte çevredeki tüm köylerin aynı sıkıntıyı yaşadığını ifade eden Vahiyettin Karasu da, “Karakışta bizim buraların derdi çekilmez. Kışın böyle perişan haldeyiz. Baharın gelmesini dört gözle bekliyoruz” dedi.