Başbakan Ahmet Davutoğlu, Afganistan’da 1 askerin şehit olduğu terör saldırısını kınadı. Bu saldırılar karşısında Türkiye’nin kararlığını hiçbir zaman bozmayacağını belirten Davutoğlu, “Her ne suretle olursa olsun bu alçakça saldırıyı yapanları lanetliyor hem de cezalandırmalarını bekliyoruz” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Ankara’da düzenlenen Valiler Toplantısında konuştu. Afganistan’da 1 askerin şehit olduğu terör saldırısına değinen Davutoğlu, “Afganistan’da Türkiye Cumhuriyeti devleti adına NATO’yu temsilen çok önemli bir görevi ifa eden ve NATO özel görevi yürüten ve Büyükelçi İsmail Aramaz’ın hizmetinde bulunan ve onu koruma görevi yürüten askerlerimizden birisi, terör saldırısında şahadet şerbetini içmiştir. Detaylı bilgi aldım” dedi.
Bu tür terör saldırılarının dünyanın her yerinde insanlık suçu olduğunu kaydeden Davutoğlu, “Türkiye’nin Afganistan’daki mevcudiyeti sadece NATO görevi ile sınırlı değildir. Türkiye Afgan halkının kadim bir dostudur. Afganistan’ın oluşum sürecinden erken aşamalarda çok önemli misyonlar üstlenerek Afgan ordusunun teşkilinde de Türk subaylarının büyük bir etkisi olmuştur. Türkiye kendi bekası için büyük bir mücadele verirken aynı zamanda Afgan halkının verdiği mücadeleye katkı da bulunmak üzere en seçkin subaylardan oluşan bir heyeti 1921 yılında Afganistan’a göndermiştir ve ilk Afgan ordusunun teşkili bu subayların yönlendirmesi ile olmuştur. Türkiye hiçbir zaman Afganistan’ı yalnız bırakmadı, Afgan halkı ile dayanışmasını hiç eksik etmedi. Coğrafi olarak şuanda bize uzak görünebilir ama gönül olarak, irfan olarak, medeniyet birikimi itibari ile Afganistan Türkiye’ye candan daha yakındır. Bu saldırılar karşısında Türkiye kararlılığını hiçbir zaman bozmayacak ve Afganistan’ın huzuru için yapmakta olduğu katkıyı yapmaya devam edecek. Birçok açıklama yapıldı. Hedefin Türkiye ve Türk heyeti olmadığı ifade edildi. Her ne suretle olursa olsun bu alçakça saldırıyı yapanları lanetliyor hem de cezalandırmalarını bekliyoruz” diye konuştu.
Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin Afganistan’daki ve dost ülkelerdeki barış ve istikrar koruyucu rolü şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada devam edeceğinin altını çizdi.

FACEBOOK YORUMLARI