KKTC Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun yürüttüğü “Karanlığın Gölgesinden Aydınlık Yarınlara Projesi”, 15 Şubat’ta düzenlenecek iki toplumlu gösterimle başlıyor.

Proje, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı himayelerinde “Dur Deme Zamanı” sloganıyla gerçekleştirilecek. Proje kapsamında, The Dance of Cyprus’un sahneleyeceği “Karanlığın Gösterisi” isimli oyun ilk olarak 15 Şubat Pazartesi günü Güney Kıbrıs’ta yer alacak. Güney’de sergilenecek oyun ise, Rum lider Nikos Anastasiadis’in eşi Andri Anastasiadis’in himayelerinde, “uyuşturucunun iki toplumu da tehdit ettiği” gerçeğinden yola çıkılarak sahnelenecek. “Uyuşturucuya karşı büyük bir farkındalık yaratmak ve toplumsal duyarlılığı yükseltmek” amacıyla Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun yürüttüğü “Karanlığın Gölgesinden Aydınlık Yarınlara Projesi” ile 5 bin öğrenciye ve toplamda ailelerle birlikte 10 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Dürüst “ uyuşturucuya savaş açtık”

Basın toplantısına katılan KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, uyuşturucuya karşı savaş açtıklarını ve uyuşturucuyu bu ülkede istemediklerini belirterek, uyuşturucu ile mücadelenin 16 Şubat’tan itibaren eğitim müfredatına dahil edileceğini açıkladı. Dürüst, ailelere; “Çocuklarımızla daha fazla ilgilenelim, onlara vakit ayıralım, çocuklarımızın nerede olduğunu, ne yaptığını, kiminle arkadaşlık ettiğini bilelim. Hangi ortamda olduğunu, kiminle ne paylaştığını bilen bir aile yapısının ülkede egemen olmasını istiyoruz” diye seslendi. Dürüst, “Uyuşturucuya savaş açtık, uyuşturucuyu bu ülkede istemiyoruz. Her türlü mücadeleyi devlet yapısıyla vereceğiz, müfredata koyacağız, halkı bilinçlendireceğiz. Basın da bize destek verecek, inanıyoruz. Proje başarıya ulaşacak” diye konuştu.

Akıncı’dan projeye destek

KKTC Cumhurbaşkanının eşi Meral Akıncı adına basın toplantısına katılan Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı Meltem Samani aldı. Samani, komisyonun Meral Akıncı himayelerinde gerçekleştirdiği projenin uyuşturucu ile mücadelede önemli bir yeri olduğuna işaret ederek, Meral Akıncı’nın çok istemesine rağmen kız kardeşini kaybetmesi ve sağlık sorunu yaşaması nedeniyle basın toplantısına katılamadığını kaydetti. Akıncı’nın sosyal sorumluluk projesine destek vermekten mutluluk duyduğunu belirten Samani, ayrıca Meral Akıncı’nın basın toplantısına gönderdiği mesajı da okudu.

Karaokçu “ uyuşturucu ile mücadelede farkındalık yaratmak bilinçlendirmek için çalışıyoruz”

Komisyon Başkanı Hasan Karaokçu da, göreve geldiklerinden beridir uyuşturucu ile mücadelede farkındalık yaratma ve gençleri bilinçlendirmek için çalıştıklarını vurgulayarak, yaptıkları çalışmaları anlattı. Karaokçu, “Karanlığın Gölgesi” isimli oyunun sahnelenme programının ileriki günlerde açıklanacağını belirterek, hedeflerinin 10 bin kişiye ulaşmak olduğunu söyledi.

Hastunç “projeye destek vermekten mutluyuz”

The Dance of Cyprus Genel Yönetmeni Hastunç da, gençlere ve halka yönelik düzenlenen uyandırma ve farkındalık projesine destek vermekten mutluluk duyduklarını belirterek, proje kapsamında oyun gösterilerinin 15 Şubat’tan itibaren başlayacağını söyledi. Hastunç, sahne sanatlarının farkındalık yaratmasının önemine işaret ederek, oyuna ve projeye destek veren herkese teşekkür etti.