Türkiye’nin PYD hedeflerini yok etmek amacıyla Suriye’de kara harekatına girişmesi bizi yıllarca sürecek bir savaşın içine sürükler, binlerce asker ve sivilimizin ölmesine, kentlerimizin harap olmasına, ekonomimizin çökmesine neden olur.

Tüm bu kayıplara karşın sonuçta kazanacağımız da pek bir şey yoktur. Büyük av Suriye aslanlar tarafından yani ABD ile Rusya arasında paylaşılacaktır; sonuçta bize sırtlan payı bile düşmez.
PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’yi şu anda Rusya’nın yanısıra bizim dışımızdaki NATO ülkeleri de desteklemektedir. Dolayısıyla Suriye’ye girip PYD hedeflerini yok etmeye çalıştığımız takdirde Rusya’nın hedefi olacağımız gibi NATO’nun koruma ve desteğini de yanımızda bulamayız.
++
Kara harekatına Suudi Arabistan’la birlikte girişmek bizi bugünden daha güçlü bir konuma getirmez; çünkü Türkiye dünyanın 10’uncu büyük savaş gücüne sahip olmasına karşın Suudi Arabistan kimi kaynaklara göre 23’üncü, kimi kaynaklara göre ise 28’inci büyük savaş gücünü oluşturmaktadır.
Türkiye’nin aktif asker sayısı 634 bin, hava kuvvetlerindeki uçak sayısı bin 20, donanmasındaki gemi sayısı 115, kara gücündeki tank ve zırhlı araç sayısı 3 bin 752’dir.
Buna karşın Suudi Arabistan’ın aktif asker sayısının 233 bin, askeri uçak sayısının 675, toplam donanma gücünün 55, tank sayısının bin 210 olduğu belirtilmektedir.
Rusya’nın toplam asker sayısı ile kara, deniz, hava güçleri göz önüne alındığında ( Aktif asker sayısı 766 bin, askeri uçak sayısı 3 bin 429, tank sayısı 15 bin, donanma gücü 352) sıcak çatışmaya girdiğimiz takdirde başımıza alacağımız belanın büyüklüğü ortaya çıkar. Rusya’nın nükleer gücünün olduğu, Türkiye’ye yönelik harekat sırasında Suriye’deki rejim güçleri ile İran’ı yanında bulacağını da akıldan çıkarmamamız gerekir.
++
Akla, Sağduyuya her zamankinden fazla ihtiyacımız var.
Bazen hiçbir şey yapmamak, çok şey yapmaktan daha iyidir.
Allah sonumuzu hayreylesin…