ADANA’da, binası hakkında ‘kullanılamaz’ raporu olduğu için yaklaşık 4 ay önce kapatılan Akşemsettin Ortaokulu’nun madde bağımlılarının mekanı haline geldiğini söyleyen çevre sakinleri, soruna çözüm bulunmasını istedi. Çocukları başka okullara nakledilen veliler, okulun tekrar açılması için imza kampanyası düzenledi, sonuç alamayınca da “Yıkılacaksa yıkılsın, yıkılmayacaksa yeniden açılsın” diyerek tepki gösterdi.
ÖĞRENCİLER BAŞKA OKULLARA
Çukurova İlçesi’nin Belediye Evleri Mahallesi’nde 1991 yılında eğitime açılan Akşemsettin İlkokulu’nun, ana sınıfı öğrencilerinin eğitim gördüğü ek binasının duvarlarında çatlaklar oluştu. 2015-2016 eğitim yılında ortaokul olarak öğretime devam etmesi planlanan bina hakkında, yaz döneminde yapılan incelemenin ardından ‘kullanılamaz’ raporu düzenlendi. Akşemsettin İlkokulu’nun kapısına kilit vurulurken, bin 100 öğrencisi de değişik okullara nakledildi.

YIKMIYORSANIZ, YENİDEN AÇIN

Eğitime kapatılan okulun yıkımına başlanmadığını gören vatandaşlar, yeniden kullanıma açılmasını isteyerek harekete geçti. İmza kampanyası başlatan veliler okulun yeniden eğitime açılmasını istedi. Çocuklarının ‘misafir öğrenci’ olarak gittikleri okullarda dışlandığını ileri süren veliler, şöyle konuştu: “Kendi okulları boş bir halde duran çocuklarımız, farklı okullara gidiyor. O okulun öğrencileri, öğretmen ve idarecileri bizim çocuklarımıza ikinci sınıf insan muamelesi yapıyor. Okulların tuvaletlerini kapatıp, bizim çocuklarımızın kullanmasına engel oluyorlar. Ülkemize dışarıdan gelen Suriyeli öğrenciler bile bizim çocuklarımızdan daha iyi şartlarda eğitim görmeye başladı.”

MADDE BAĞIMLILILARININ MEKANI

Bahçesindeki bank ve oyun aletleri tahrip edilen Akşemsettin Ortaokulu’nun camlarının da taşlanarak kırıldığını belirten öğrenci velileri , “Gün içinde bağımlı gençler okula girip, malzemeleri tahrip ediyor. Akşamları fuhuş amaçlı kullanılıyor. Eğitim yuvası, son zamanlarda mahallenin ortasında suç yatağı haline geldi. Bir an önce yıkılacaksa yıkılıp, yenisi yapılsın. Ya da yıkılmayacaksa, yeniden öğrenime açılsın” çağrısında bulundu.