Kapadokya’nın merkezinde yer alan Narlıgöl, kalp görünümüyle bölgeye gelen turistler ve amatör fotoğrafçılardan yoğun ilgi görüyor.

Kapadokya’nın merkezinde yer alan Narlıgöl, kalp görünümüyle bölgeye gelen turistler ve amatör fotoğrafçılardan yoğun ilgi görüyor.
Aksaray Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aksaray-Niğde sınırında yer alan Narlıgöl’ün, etrafı dağlarla çevrili tipik bir krater gölü olduğunu, çevresinde ise kayadan oyma mekanlar ve peri bacası bulunduğunu söyledi.
Deniz seviyesinden bin 365 metre yükseklikte yer alan krater gölünün etrafında kaplıca otelleri bulunduğunu belirten Doğan, “Narlıgöl kıyısından çıkartılan kaplıca suyu, yeni açılan 2 termal tesiste kullanılıyor. Narlıgöl, aynı zamanda bir kaplıca bölgesi olma yolunda ilerliyor” dedi.
Narlıgöl’ün son yıllarda daha çok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildiğini anlatan Doğan, “Narlıgöl’ün kalp görünümü 2011 yılında Anadolu Ajansı muhabiri tarafından ortaya çıkarıldı. Biz de bu haber fotoğraflarından yararlanarak gölün bu özelliğini kamuoyuna duyurduk ve tanıtım çalışmalarına başladık. Kapadokya’nın kalbi Narlıgöl’ü Aksaray’ın tanıtım çalışmalarında, broşür, kitap ve dergilerde önemli bir simge olarak kullanmaktayız” diye konuştu.
Doğan, Narlıgöl’ün kalp şeklinin yaklaşık yarım saatlik bir tırmanış sonrası görülebileceğini vurgulayarak şunları kaydetti:
“Göl, konum itibarıyla Kapadokya’ya gelen turistlerin güzergahı üzerinde yer alıyor. Ihlara Vadisi ve Güzelyurt’a gelen turistler, Derinkuyu istikametinde bu gölün yanından geçiyorlar. Göle giriş için Aksaray Valiliği tarafından parke taşla bir yol yaptırıldı. Göle gelen turistler, kalp özelliğini ancak bir tepe üzerinden görebiliyor.