Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’daki otellerin Noel ve yeni yıl sayesinde doluluk oranı yüzde 80’e vardı.

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yerli ve yabancı turistleri her yıl yaklaşık 2,5 milyon turistin ziyaret ettiği Kapadokya’da yeni yılı karşılamaya davet etti.
Bölgenin tarihi ve kültürel güzellikleri ile dünyada eşinin olmadığını savunan Durmaz, “Kapadokya, bir doğa harikası, yeryüzünün bizlere sunduğu bir güzellik” dedi.
Barındırdığı tarihi ve kültürel zenginliklerle Kapadokya’nın konuklarına çok farklı bir atmosfer sunduğunu aktaran Durmaz, yılbaşını burada geçirmek isteyen turistlerin doğa yürüyüşleri, balon turları ve atlı gezilere katılma imkanı bulduğunu ifade etti.
Durmaz, bölgede turizm sezonun sona ermesiyle düşüş yaşayan işletmelerin yılbaşı programları kapsamında rahat nefes aldığını belirterek, şöyle dedi:
“Hem Noel hem de yeni yıl kutlamaları nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin rezervasyonlarıyla doluluk oranı yüzde 80’e yaklaştı. Yurt dışından özellikle Malezya, Endonezya, Hindistan ve Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinden yılbaşı öncesi rezervasyon yoğunluğu yaşanıyor. Şu anda kaya oyma mekanların içerisindeki eğlence merkezlerinde gece her zaman olduğu gibi Türk geceleri yapılıyor. Onlar da yılbaşında daha farklı etkinliklerle misafirlerini ağırlayacaktır. Kapadokya her yönüyle yılbaşına hazır. İşletmelerde Kapadokya’yı tercih edenleri memnun edebilmek için sürekli uğraş içindeler. Yılbaşı gecesinde en iyi hizmeti sunmak için şimdiden hazırlıklarını tamamladılar.”
Uçhisar Beldesi’nde faaliyet gösteren bir otelin satış ve pazarlama sorumlu Elvan Kısmet di yeni yıl kutlamaları kapsamında yoğun bir çalışma içine girdiklerini söyledi.
Yılbaşı Gecesi özel gala menüsü, orkestra ve sürpriz gösteriler olacağını dile getiren Kısmet, “Kapadokya masal diyarı, insanlar yeni yılı Kapadokya’da girerlerse eminim ki büyülü ve güzel bir yıl yaşarlar” ifadesini kullandı.
Kısmet, bu yıl konaklama fiyatlarında değişiklik yapılmadığını da sözlerine ekledi.