Küçük Oteller Derneği Kapadokya Temsilciliği’nin yapmış olduğu, 2015 yılının ilk 7 ayının değerlendirildiği çalışma yayınlandı.

Küçük Oteller Derneği Kapadokya Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, Nevşehir İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nden alınan konaklama istatistiklerine (İş Emniyet Müdürlüğü’nden gelen KBS verileri çerçevesinde elde edilen verilerdir) bağlı olarak (Jandarma Bölgesi hariç), 2015 yılının ilk 7 ayında bölgemizde konaklayan yerli ziyaretçi sayısı; bir önceki yılın aynı dönemine göre %3 azalmış durumda iken; 2013 yılının aynı dönemine göre ise, bu düşüş %13 olmuştur. Yabancı gezgin profilinde yaşanan değişim ve sayısal düşüşe karşı, yerli turist bölgeyi ziyaret etmeye ve bölgede konaklamaya devam etmektedir.
Derneğin Kapadokya temsilcileri, “Seçim ve siyasal belirsizliklere rağmen, bu dönemi %3 gibi bir kayıpla atlattık. Yerli turist, küçük ve orta ölçekli otellerimiz için can suyu olmaktadır.” diye konuştu.
ÇİN’DEN GELEN GEZGİN SAYISIMDA YÜZDE 68 ARTIŞ
Önümüzdeki günlerde 2015 yılının ilk 7 ayında yabancı ziyaretçi rakamlarında yaşanan değişim ve düşüşe ilişkin olarak da, bir açıklama ve değerlendirme yapacaklarını belirten dernek çalışma grubu, şunları kaydetti:
“İlk bulgular, 2015 yılı ilk 7 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre, Çin’den gelen gezgin sayısında %68’lik bir artış olduğunu gösteriyor. Bu bölgemiz için büyük bir fırsat. Fakat bu büyümenin sürdürülebilmesi için huzur ve güven ortamının yeniden sağlanması gerekiyor. Aksi taktirde, bu büyük fırsatı kaçırmış olacağız. Çin pazarı için bugüne kadar yapılan pek çok çalışma da çöpe gidiyor olabilir.”