Kapadokya’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasının 30. yıl dönümü düzenlenen festivalle kutlanacak.

NEVŞEHİR – Avanos Belediye Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nca Kapadokya’nın UNESCO Dünya Miras Listesine kayıt edilişinin 30. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Türkiye’deki 13 UNESCO Dünya Miras Alanı’ndan biri olan ve 1985 yılında listeye kaydedilen Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Nevşehir ve ilçelerinde dünya miras alanları ve korunmasına yönelik farkındalık yaratacak çalışmalar düzenlenecek.
Gerçekleştirilecek festival kapsamında, konserler, dans gruplarının gösterileri, bölgenin kültürel ve doğal güzelliklerinin geniş kitlelere tanıtılması amacıyla sinema filmi, belgesel, çizgi film, şiir, deneme ve kısa film etkinlikleri yapılacak. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya’da 30. yıl logosu tasarlanarak miras alanlarına asılacak.
Halk günleri ilan edilerek ücretsiz ziyaret saatleri gerçekleştirilecek ve yıl dönümüne vurgu yapan kupa, seramik gibi hediyelik eşyaların hazırlanacak.
Öte yandan, Kapadokya konusundaki çalışmaların yer alacağı ulusal ve uluslararası sempozyum, çalıştaylar da Divriği ve Sivas’ta gerçekleştirilerek. Akademik faaliyetlerde sunulan bildiriler 30. yıl kitabı olarak bastırılacak.(AA)