FARKLI üniversitelerden akademisyen ve bilim adamlarından oluşan Türkiye Translasyonel Onkoloji Çalışma Grubu üyeleri Sivas’taki laboratuvarda geliştirecekleri ‘Nanoasker’ adını verdikleri nanopartiküller ile kanserli hücreleri tedavi edecek. 
Çağın en ölümcül hastalığından olan kanser için birçok üniversiteden ve uluslararası bilim kuruluşundan bilim insanı Türkiye Translasyonel Onkoloji Çalışma Grubu çatısı altında bir araya geldi. Grup, kansere yönelik olarak yeni korunma stratejileri, erken tanı yöntemleri, daha etkin tedavi yöntemleri ve bunlara yönelik cihazları geliştirmek üzere Ar-Ge faaliyetlerini başlattı.
Cumhuriyet Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kerim Yapıcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyelerinden Doç.Dr.Yasemin Baskın, Celal Bayar Üniversitesi’nden Doç.Dr. Görkem Eskiizmir ve Doç.Dr. Gülsüm Gençoğlu ile Dokuz Eylül Üniversitesi SBE Araştırma Görevlisi Gizem Çalıbaşı, Cumhuriyet Üniversitesi’nde Fen Fakültesi bünyesindeki Nanopartikül laboratuvarında bir araya gelerek başlattıkları çalışmaları sundu.Önemli proje destekleri alan grup, ‘Nanoasker’ adını verdikleri proje ile kanser tedavisinde önemli bir gelişmeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Grup, üzerinde çalıştıkları uygulama ile kanserin tanı ve tedavisinde önemli bir gelişme kat etmeyi hedefliyor. Günümüzde uygulanan yöntemlere ek olarak uygulanacak ‘Nanoasker’ çalışmasıyla sağlıklı hücrelere dokunulmadan kanserli hücrelere müdahale edilebilecek.
TÜBİTAK destekli proje kapsamında farklı üniversite ve uluslararası merkezlerdeki bilim adamları ile bir araya geldiklerini kaydeden Dokuz Eylül Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasemin Baskın, Sivas’ta çok özel bir laboratuvarda nanoaskerlerin üretildiğini ve bu nanopartiküllerin tıbbi, sanayi ve iletişim alanında da kullanılmasına yönelik çalışmaların yapıldığını söyledi. Doç.Dr. Baskın, “Türkiye’de kanser ile ilgili araştırmalar Cumhuriyet Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Medipol Üniversitesi’nden birçok arkadaşımızın olduğu bir ortak çalışma grubuyuz. Kanserle ilgili tedavilerde yetersiz olduğumuz noktalar var. Bunu başarmak için de biz doktorlar yeni teknolojiler, ilaçlar ve teşhis cihazları geliştirmek zorundayız.