Belgeli Kangal uzmanı üreticisinden uyarı: Her ağzı kara beyaz köpek Kangal değil

SİVAS İl Özel İdaresi Seçkin Irk Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi Sorumlusu Hüseyin Yıldız, her ağzı kara, kendi beyaz veya kırçıl çoban köpeğinin Kangal köpeği olmadığını söyledi.

Kangal uzmanı tanımı: Her ağzı kara beyaz köpek Kangal değil Son günlerde bazı sosyal medyada çıkan görüntülerde bir çoban köpeğinin koyunu suda boğulmaktan kurtardığı ve bu köpeğin kangal köpeği olduğu haberlerini gördüğünü söyleyen Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi sorumlusu Hüseyin Yıldız, her köpeğin Kangal köpeği ile karıştırıldığını ifade ederek, Kangal köpeklerinin kendisine has ırk özellikleri olduğunu belirtti.

“KANGAL KÖPEĞİ ANADOLU ASLANIDIR”

Kangal köpeğinin Sivas’ın ve Türkiye’nin bir markası olduğunu söyleyen Yıldız şöyle konuştu:

“Kangal köpeği bizim bir marka değerimiz, milli bir idealimiz. Kangal köpeği dünyaya mal olmuş, kendini anlattırmış ve anlattırdığı şeyle ilişkin bütün yapı itibariyle kendini destekletmiş bir ırk türüdür. Tür ayrıcalıklara dayalı fakat esas olan ırkın kendisidir. Sivas menşeli bir türdür.

Kangal köpeği bir Anadolu aslanıdır. Elbette aslanlık yapısını karakteristik özelliklerinden almaktadır. Yaptığı işten, doğasından, gücünden özellikle doğal seleksiyon olması bizim memleketimiz için bir şanstır.

Nasıl bir dağ kurdu doğal bir seleksiyon, doğal bir ırksa Kangal köpeği de doğal bir ırktır. Kangal köpeği kurdun evcil türünü çok andırır. Yapı, karakteristik özelliği, yaşayış tarzı ve yaşadığı ortam. Zor şartların hayvanıdır.

Zoru sever, çetin şartlara dayanıklıdır, güçlüdür, zekidir, hisleri kuvvetlidir. Kendi hiçbir zaman hisleriyle yaptığı işte yanılmamıştır. Mutlaka temsil ettiği hayat yaptığı işe dayalı bir güçtür ve çok verimli bir Anadolu aslanıdır.”

“KURTTAN DAHA ZEKİDİR”

Kurtların çok zeki hayvanlar olduğunu söyleyen Yıldız Kangal köpeklerinin kurttan daha zeki hayvanlar olduğunu ve kurtlarla mücadele edebildiğini ifade etti. Yıldız şöyle dedi:

Kangal uzmanı tanımı: Her ağzı kara beyaz köpek Kangal değil
Kangal uzmanı tanımı: Her ağzı kara beyaz köpek Kangal değil

“Kangal köpeğini tek tip üzerine tarif etmek çok yanlıştır. Kangalın çok yönlü yapısı vardır. Kendisini ayrıştıran ve yapısını doğasıyla bitiştiren kurdun benzerliği diyebileceğimiz, kurdun zekasından daha fazla zekaya sahip ki kurtla mücadele şansı olabiliyor.

Kangal köpeğinin yaşadığı alanlarda, korumakla mükellef olduğu yerlerde onları tehlikeli ırklardan koruyan, son derece ciddi bir koruma iç güdüsü olan bir Anadolu aslanıdır. Kangal ırkı kendine has bir anatomik yapıya sahiptir.

Çetin şartların türüdür. Doğanın hakimidir, korumanın müdürüdür ve bu yaylaların sahibidir. Kangal ülkemizin bir milli markasıdır. Resmi bir üretici olarak, Tarım Bakanlığı’nın Türkiye’deki tek belgeli üreticisi olarak da şunu söylüyorum. Lütfen bu milli ırklarımıza sahip çıkalım, bir başkası bizden alıp sahiplenmesin, sonra biz gidip ondan satın almayalım.”

KANGAL UZMANI: HER KÖPEK KANGAL DEĞİL

Son günlerde sosyal medayada yayılan sulama kanalından bir koyunu kurtaran köpeğin ‘Kangal’ olarak lanse edildiğini ancak bu hayvanın kesinlikle Kangal olmadığını ifade eden Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı sosyal medyada kangal adı altında özellikle ticari kaygıyla Kangal’a vurulan çok darbeler var. Ben bu milli idealin artık ticaretten çıkması gerektiğini savunan bir üreticiyim. Ticaretten ziyade Kangal’ın üretimi ve onunla ilgili dayanışma, onla ilgili kulüpler, federasyonlar bu işin doğru kaynaklardan alınması gerektiğini savunuyorum.

Kangal köpeği ile ilgili sosyal medyada bugünlerde bir haber gördüm. Bu haberde gördüğüm köpek Kangal köpeği değildir. Aşağı yukarı bir yaşına tekamül eden bölge köpeğidir.

Her gördüğünüz ağzı kara, kendi beyaz veya kırçıl bölgeye ait bir çoban köpeğini Kangal köpeği olarak değerlendirip sosyal medyada kullanmak ve bilmeyen kişilere bunları sahada sunmak çok büyük bir yanlış olarak düşünüyorum. Çünkü profesyonel üreticinin tepkisini alabilir.

Bu tür söylemlerde dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Elbetteki o işin içerisinde yaşayan her türlü köpek bölgesini benimser, hayvanını benimser, ortamını benimser ve ona uyumlu olmak içinde mutlaka mücadelesini verir.”

Yıldız, Kangal köpeklerinin çoban köpeği olarak da adlandırıldığını, Anadolu’da Sivas bölgesinde yıllarca özellikle koyun sürülerini korumakla görevlendirildiğini belirterek, “Bu hayvanlar canı pahasına sürüyü özellikle yabanı hayvan saldırılarına karşı korur. Her türlü tehlikeden uzak tutmak için çaba gösterir” dedi.

DHA-Genel – Türkiye-Sivas –