Doğu’da 11 il, 68 ilçe, 23 beldede Kürt belediye başkanları görevde bulunuyor. Yani zaten buralarda Kürtler kendilerine göre bir yönetim kurmuşlardı ve merkezi yönetim de buna göz yumuyordu. Ne var ki Kandil’in yanlış yönlendirmesi ile “hendekli barikatlı- toplu tüfekli özerklik direnişi” başlatıldı ve Kürt siyasi hareketi bugüne kadarki kazanımlarını da kaybetme noktasına geldi.
Yapmaları gereken doğru şey HDP’nin Anayasa değişikliği konusunda Ak Parti’yle masaya oturması ve uzlaşma aramasıydı.
Yıllar süren barış ortamı nedeniyle kamuoyu Anayasa’da bazı değişiklikler yapılıp Kürtlere kimi yeni haklar verilmesine hazırdı.
++
Bunu yapmayıp “bağımsız devletle noktalanacak bir özerklik ilanı” deyip silaha sarılınca bakın neler kaybettiler:
-15-16 yaşlarında ailelerinden koparılıp Kandil’e çıkarılan ve silahlı eğitime alınan yüzlerce PKK’lı genç hayatını kaybetti. Böyle giderse daha yüzlercesi hatta binlercesi de kaybedecek.
-Çatışmasız dönemde yaşamanın nimetlerini gören Kürt halkı, PKK liderlerinin başlattığı kanlı çatışmalar nedeniyle “Yeter artık!” deme noktasına geldi, yüzbinlerce kişi evlerinden ayrılıp güvenli bölgelere göç etti.
–HDP’nin “Türkiye partisi olmaya kararlıyız” söyleminin doğru olmadığı anlaşıldı, Türk seçmenden bu partiye verilen destek çekildi. Parti yeniden baraj sınırına geldi.
-Ordusu ve emniyetiyle güvenlik güçlerinin dev potansiyeli açıkça ortaya çıktı, karşılarında varlık gösterilemeyeceği, terör eylemleriyle bir yere varılamayacağı belli oldu.
++
“Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan oldular” sözü yaşadığımız süreçte PKK ve HDP’nin durumunu çarpıcı biçimde özetliyor.
Onlar, yeni tavizler, yeni haklar peşindeydiler.
Ama artık geçmişteki kazanımlarından da oluyorlar.
Önümüzdeki günlerde Belediyeler Yasası’nda değişiklik yapılarak belediyelerin hem gelirleri hem de yetkileri tırpanlanacak.
Yani, PKK ve HDP 102 belediyedeki egemenliklerini de kaybedecek, büyük ölçüde merkezi yönetimin emri ve denetimine tabi olacaklar.
++
Kandil, yüksek bir dağdır.
PKK terör örgütünün liderleri oradan ovayı tam göremediler.
Biraz olsun görseler bu yanlışları yapmazlardı.