“Peşpeşe şiddet olayları, Türkiye’yi, Kürt isyanının en vahşi yıllarını anımsatan yeni bir kan akıtma dönemine sürüklemesi riski var” diye yazıyor.
ABD’nin çok satan gazetesi, Türkiye ile “Kürt isyancıları” arasında ihtilaf tırmanırken Salı günü çok sayıda polis öldürüldüğüne dikkat çekerek girdiği geniş haberinde “PKK tarafından gerçekleştirilen son şiddet eylemleri nedeniyle kamuoyunun öfkesi büyürken” Türk ordusunun Türkiye ve Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine karşı gerçekleştirdiği operasyonlara dikkat çekiyor.
HDP isyancıların saldırılarına ilişkin kamuoyunun öfkesinin hedefi haline geldi” diyen gazete, Salı akşamı HDP Genel Merkezi’ne yapılan saldırıyı anlattıktan sonda yaşanan şiddet olaylarının Türkiye’yi, “Kürt isyanyınrın en  vahşi yıllarını anımsatan yeni bir kan akıtma dönemine sürüklemesi riski var” uyarısını yapıyor.
WSJ, hükümet ile PKK arasındaki çatışmalardaki tırmanışın, Ankara’nın IŞİD karşıtı askeri operasyona katılımına rastlandığına işaret ettiği haberinde Türkiye’deki çatışmaların aynı zamanda 1 Kasım için planlanan erken seçim öncesi meydana geldiğinin altını çiziyor.