MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, engelli sorunlarının araştırılması için TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi. Ancak bu öneri reddedildi.

Tanrıkulu, evde bakım ödemelerinin gelir testi ile sosyal yardıma dönüştürülmesinin sorun yarattığını, kamuda 22 bin 551 engelli kadrosunun boş tutulduğunu, hastanelerde işaret dili bilen doktor olmadığını, engelli sporcuların müsabakalarda yalnız bırakıldığını savundu.
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Engelliler Haftası’nda engellilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Tanrıkulu’nun, engellilerin toplumsal yaşama tam, eşit ve etkin katılımları ile hizmetlerden diğer bireylerle eşit yararlanmalarını sağlayacak tüm fiziki düzenlemelerin, TBMM tarafından tespit edilmesi amacıyla meclis araştırma komisyonu kurulması hakkındaki önergesi görüşüldü ve reddedildi. Tanrıkulu, TBMM’de yaptığı konuşmada, iktidar tarafından çıkarılan kanunlarla yaşamın engelliler için çekilmez hale geldiğini öne sürerek, şöyle dedi:”Evde bakımla ilgili ödemeler ‘sosyal yardım’ olarak tanımlandı ve sosyal yardım, hane yaklaşımı çerçevesine dönüştürüldü. Böylece, Ocak 2015’ten sonra engelli vatandaşlarımızın evde bakımına destek için yapılacak sosyal yardımların verilebilmesi, gelir testine girme şartına bağlandı. Gelir testiyle, haneye giren toplam aylık gelirin kişi başı asgari ücretin üçte birinden, ağır engelli evde bakım hizmetinden faydalananlar için ise üçte ikisinden bir lira bile fazla olması halinde engelli aylıkları kesildi. Bu yetmiyormuş gibi bir de engellilik raporlarının güncellenmesi istenerek, onlara ve ailelerine ağır bir eziyet yaşatılıyor.”