KOCAELİ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 boyutlu görüntüleme cihazı kullanılarak kalp ritmi bozukluğu olan hastalar kalp pili takılmadan tedavi ediliyor.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nde görevli Doç.Dr. Tolga Aksu hastanın ritim bozukluğuna göre radyo frekans enerjisi veya dondurma yöntemi uygulanarak tedavi edildiğini söyledi.
Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nde kalp ritmi bozukluğu, kalp çarpıntısı şikayeti, bayılma, ritim bozukluğuna bağlı nefes darlığı şikayeti olan veya kalp yetmezliği olup kalp pili gereken hastalara ritim tedavi yöntemleri uygulanıyor. Kalbinde durma ya da yavaşlama nedeniyle bayılma şikayeti olan hastalara uyguladıkları yöntemin Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nde görevli Doç.Dr. Tolga Aksu, “Dünyada kabul gören iki yöntemi uyguluyoruz. Bunlar hastanın ritim bozukluğunun türüne göre değişmekle birlikte hangi hastada hangisi uygunsa bu iki yöntem de uygulanabiliyor. Hastanın durumuna göre radyofrekans enerjisi kullanıyoruz ya da crea ablasyon dediğimiz dondurma yöntemi kullanıyoruz. Kasıktan hastanın kalbine ulaşıyoruz. 3 boyutlu cihaz hastalığın teşhisi ve tedavisinde bize yer gösteriyor. Biz de tespit ettiğimiz o noktasal bölgelere müdahelede bulunarak, hastaya kalp pili takılmadan tedavisini gerçekleştiriyoruz” dedi.