Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Cafer Abbasoğlu, dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp ve damar hastalıkları ve ona bağlı ölümlerin ilk sırada yer aldığını belirterek, önemli açıklamalarda bulundu.
Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Cafer Abbasoğlu, dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp ve damar hastalıkları ve ona bağlı ölümlerin ilk sırada yer aldığını belirterek, “Bu hastalık grubunun tedavisi ülkemizde de başarıyla yapılmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarında tedavi, medikal, stent veya cerrahi şeklinde gerçekleşmektedir. Ancak bir grup hasta vardır ki ne cerrahi ne de stent şansları yoktur. Düşük enerjili lazer tedavisi işte bu noktada devreye giriyor” dedi.
Abbasoğlu, düşük enerjili lazer tedavisini başarılı bir şekilde uygulandığını ifade ederek, “Tedavi, tamamen poliklinik veya muayenehane ortamında uygulanabilen, ağrısız bir tedavi yöntemidir. Hastaya açılan bir damar yolundan lazer ışığı verilir. Seanslar 30-45 dakika kadar sürer ve hasta aynı gün normal yaşantısına devam eder. Tedavi 10 seans olarak yapılır. Her gün 1 seans 1 saat olarak uygulanır. Düşük enerjili lazer tedavisinin en önemli etkisi damarlarda arterioller yani ince kılcal damarlar üzerinedir. Işınlar arteriolleri 3-5 kat genişleterek etkisini gösterir. Işınlar ve ışınların dalga boyları, güçleri, renkleri damarların ve kalp yetmezliğinin derecesine göre hekim tarafından seçilerek uygulanmaktadır” dedi.