Etimesgut Belediyesi görme engellilere Kur’an-ı Kerim öğretiyor

 

EtiSEM bünyesinde açılan Kur’an Kursu’nu kendisi de görme engelli olan eğitmen Aygül Özen veriyor. Özen, görme engellilerin yanı sıra fiziksel engellilere de kendisinin geliştirdiği özel metal harflerle kuran öğretmek istiyor.

Etimesgut Belediyesi, görme engelliler için Kur’an-ı Kerim kursu açtı. Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi(etiSEM) bünyesinde düzenlenen kursa 20 engelli katılıyor. Kendisi de görme engelli olan Aygül Özen, kursiyerlere kabartma harflerle Kur’an öğretiyor. Kursiyerler haftada 4 saat eğitim alarak yaklaşık 3 ayda Kur’an-ı Kerim’i okumaya başlıyorlar.

KENT KONSEYİ’NDE DÜZENLENİYOR

Çalışanlar için hafta sonu, ev hanımları ile çalışmayan engelliler için de hafta içi kurs programı uygulanıyor. Etimesgut Kent Konseyi Binası’nda gerçekleştirilen kurslar 3’er kişilik gruplar halinde veriliyor. Böylece görme engellilerin daha çabuk öğrenmesi amaçlanıyor.

BÜYÜK ÇABA GÖSTERİYORLAR

Kurs eğitmeni Aygül Özen, görme engellilerin büyük gayret göstererek Kur’an-ı Kerim öğrendiğini belirterek, “3 gün içinde 45 dakikalık derslerle Kur’an öğrenen kursiyerimiz de var. Telefonla Kur’an öğrenen azimli engelli kardeşlerimiz de var. Bugüne kadar yüzlerce engelli kardeşimize Kur’an okumayı öğrettik. Etimesgut Belediye Başkanım Sayın Enver Demirel’in himayesinde yürüttüğümüz hizmetimizle daha çok kardeşimize ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

FİZİKSEL ENGELLİLERE DE ÖĞRETECEK

Özen, yalnız görme engelliler için değil fiziksel engellilere de Kur’an öğretmeyi istediğini vurgulayarak, “Ben 20 yaşında görme engelli oldum. Görme engelli olduktan sonra Kur’an öğrendim. Şimdi metalden özel Elif-Ba yaptırdım. Bu metal alfabeyle gören engellilerimize de Kur’an öğreteceğim. Hafta sonu çok yoğunluk var ama hafta içi Kur’an öğrenmek isteyen bütün engellilerimizi Kent Konseyi’ndeki kurslarımıza davet ediyorum” dedi.

KURSİYERLER ÇOK MUTLU

56 yaşındaki görme engelli kursiyer Selma Hustalı, Kur’an okumayı çok istediğini belirterek; “Ancak görme engelli olduğum için hevesim hep içimde kalıyordu. Etimesgut Belediyesi’nin böyle bir kurs düzenlediğini öğrendim, hemen kaydoldum. Kur’an alfabesini öğrendim. İnşallah yakında Kur’an okuyacağım. Çok mutluyum” dedi. Görme engelli Kadir Kurnaz da kurs için Mamak’tan geldiğini söyledi. “Azmin elinden bir şey kurtulamaz. Ben Allah kelamını öğreneceğim” diyen Kurnaz, bu hizmetinden dolayı Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e teşekkür etti.