Kyoto Üniversitesinden bir grup araştırmacı kalp atışları’nı kablosuz olarak ölçümleyebilecek bir teknik geliştirdi. Bu teknoloji gerçek zamanlı çalışmakta ve araştırmacılar bir elektrokardiograf kadar kesin sonuç verdiğini iddaa ediyorlar.

Kalp atışları’nı ölçen sensörler milimetrik dalga dağılım spectrumu radar teknolojisi kullanarak çalışıyor ve sinyal analiz algoritması ile vücuttan gelen sinyalleri bellirliyorlar. Dağılım spectrumu daha büyük bir bant genişliği elde etmek üzere iletilen sinyallerin değişik frekansları algılayan, kablosuz bir iletişim biçimidir.

Projede çalışan Toru Sato

“Radar yakaladığı sinyaller arasında sadece kalp atışı bulunmamakta,” dedi. “Vücut birçok çeşitte siyali aynı anda göndermekte, bunlar içinde nefes alma ve vücut hareketleri de bulunmakta. Algoritmamız, karmaşık radar sinyallerindeki kalp atışımızı, dalgaların karakteristiklerini ve bunların geliş aralıklarını çıkarıyor.”

Kalp atışını ölçen geleneksel methodlar — Genellikle kullanılan steteskop, fitness izleyicileri ve kolbandları kalp atışlarını ölçüyor. Araştırmacılar yeni teknolojinin “Gündelik algılamaya izin vericeğini umut ediyorlar bu sayede insanların günden güne kalp atışlarını ölçümleyebilecekler.

Proje Lideri Hiroyuki Sakai

“Vücudun sensörler sayesinde ölçümlenmesi stresli ve zahmetli bir iş”. “Biz insanların rahat bir ortamda kendi vücutlarını izleyebilecekleri birşey yaratmaya çalışıyoruz.”.

Bu method dokunmadan hayati sinyalleri ölçen tek metod değil — MIT labaratuarlarından biribirine benzer 2 Teknolojinin birleşmesiyle ortaya çıktı. Birincisi, sindirilen bir sensör, bu sensör mikrofonları kullanarak ses dalgalarını bir dış sensöre iletiyor. Diğeri ise, akıllı telefon, buda telefonun ivmeölçerini kullanarak “Kalp atışından beydana gelen küçük hareketleri yakalayan bir sistem”.