YEDİTEPE Üniversitesi Kardiyoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Muzaffer Değertekin, Türkiye’de yılda 100 binden fazla hastaya kalp stenti takıldığını belirterek, “Stent erkeklere kadınlardan daha fazla takılıyor. Artık kalbe takılan stenti kasıktan değil, el bileği atar damarını kullanarak yapıyoruz”
Kalbi besleyen ve oksijen ihtiyacını karşılayan damarlara koroner kalp damarı denildiğini ifade eden Prof. Dr. Muzaffer Değertekin, “Bu damarlarda meydana gelen daralma ve tıkanmalar durumunda kalbi besleyen kan akışı bozuluyor. Bu hastalarda daralan veya tıkanan koroner kalp damarının tekrar açılması ve kan akışının sağlanması hayati önem taşıyor. Böylece hastaların kalp performansı, efor kapasitesi artıyor, ve kalp krizinden korunuyorlar. Bu damarların açılması gereken bütün hastalarda koroner kalp stenti uygulanıyor ve kalp damarındaki tıkanıklık açılıyor” dedi. Prof. Dr. Muzaffer Değertekin, bir hastada kalp damarına stent mi takılacağı, ya da bypass ameliyatının mı gerektiğini kalp sağlığı ekibinin birlikte verdiğini, bu ekibin de kardiyologlar ve kalp damar cerrahlarından oluştuğunu kaydetti.
Prof. Dr. Değertekin, stentin erkeklere kadınlardan daha fazla takıldığına dikkat çektiği  açıklamasında, ‘Türkiye’de yılda 100 binden fazla hastaya kalp stenti takılmaktadır. Bunun yanında stent takılan hastalarda şeker hastalığı, hipertansiyon ve böbrek yetersizliği en çok eşlik eden hastalıklar olarak öne çıkıyor. Stent uygunluğu açısından her hasta grubuna stent uygulanabilir. Stent uygulamasında stentin takılacağı damarın yapısı ve hastalığın yaygınlığı önemlidir’ dedi.
Koroner damara ilk stent uygulamasınin 1987 yılında gerçekleştirildiğini, kalp damarına stent uygulamasının çok hızlı değişim ve gelişme gösterdiğini kaydeden Prof. Dr. Değertekin, bu gelişmeye stentle birlikte uygulanan ilaç tedavisinin de önemli katkı sağladığını belirtti.