Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Nüfusu artırmamız gerekiyor. Aile planlaması adı altında milletin neslini kurutmak için çalışmalar yapıldı” sözleri eleştiriliyor. Bence haksızlık bu.

Kadınları doğum yapmaya hele de çok sayıda doğum yapmaya zorlamak yanlıştır, insan haklarına aykırıdır ama kalabalık nüfusun büyük bir güç olduğunu, bu nedenle nüfusu artırma yönünde özendirici önlemler alınması gerektiğini bilmeliyiz.
ABD’nin nüfusu 322 milyon yerine 4-5 milyon olsaydı bugünkü gücüne ulaşabilir miydi?
Aynı şekilde Rusya süper devlet olmasını biraz da 141 milyonluk nüfusuna borçlu değil mi?
Çin’in tüm dünyada hatırı sayılır bir güç olmasının arkasında 1.3 milyarlık dev nüfusu yok mu?
++
Avrupa ülkeleri bugün doğum yapan kadınların sayısının hızla azalması ve yaşlı nüfusun giderek artması yüzünden kıvranıyor.
Yaşlanan Avrupa ekonomik anlamda da, askeri anlamda da güçsüzleşiyor, dinamik yapısını kaybediyor, emekli maaşlarını ve sağlık harcamalarını karşılamakta sıkıntı yaşıyor.
++
Almanya’nın 85 milyon, Fransa’nın 65 milyon olan nüfusu her geçen yıl bırakın artmayı düşüyor.
İsveç 9, Avusturya 8, Danimarka 5.5, Norveç 5, Hırvatistan 4, Moldova 3.5, Makedonya, Litvanya, Slovenya yaklaşık 2’şer milyon olan nüfuslarını artırmanın yollarını arıyor ama kadınlarını ikna etmekte zorlanıyor.
++
Bugün dünyada etki gücü neredeyse sıfıra yakın ülkelere baktığımızda nüfuslarının son derece az olduğunu görürüz. Lüksemburg 537 bin, Malta 416 bin, İzlanda 323 bin nüfusa sahip. Andorra’da 76 bin, Lihtenştayn ve Monoka’da 36 biner kişi yaşıyor.
++
İşsizlik sorunu sürdükçe, asgari ücret bir ailenin geçimini sağlayacak düzeyde olmadıkça, hemen her mahallede kreş ve ana okulları açılmadıkça, çalışan kadınlara doğum yaptıklarında birkaç ay değil birkaç yıl izin verilmedikçe bizde de nüfus artışı duracağı gibi zamanla azalmaya başlayacaktır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan “Nüfusu artıralım” derken haklıdır ama bunun altyapısı konusunda kendisi ve Ak Parti Hükümeti daha çok çaba göstermelidir.