AYDIN’ın Kuşadası ve Didim ilçelerinde bayram tatili nedeniyle İstanbul trafiğini aratmayan görüntüler ortaya çıktı. Çarşı, plaj ve mesire yerlerindeki aşırı kalabalık nedeniyle bazı turistler tatilin bitmesini beklemeden ayrıldı.

 

Kuşadası, bayramın ilk iki gününde son yılların en kalabalık günlerini yaşadı. İlçeye tatile gelenlerin oluşturduğu araç kuyruğu 6 kilometreyi aştı. Şehir girişinde oluşturulan polis kontrol noktasını geçen araçlar, sahil şeridi ve Atatürk Bulvarı’na yönelince kent içi trafik durma noktasına geldi.

 

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarından bunalanlar kendilerini ünlü Kadınlar Denizi plajı başta olmak üzere, plaj ve beach club’lara attı.

 

Birçok vatandaş havlusunu serecek yer bulamayıp geri dönerken, su parkı tutkunları ise Adaland ve Aqua Fantasy gibi su parklarına akın etti. Akşam saatlerinde ise Barlar Sokağı’ndaki barların tümü dolarken, Kaleiçi ve Kadınlar Denizi bölgesinde bulunan barlar da çok sayıda tatilciyi ağırladı.

 

‘EN İYİSİ BOŞALAN İSTANBUL’A DÖNÜP DİNLENMEK’
Bayramın ilk iki gününde yaşanan bu yoğunluk tatilcilerin büyük bölümünü sıktı. Birçok vatandaş daha fazla dayanamayarak geri dönmeye karar verdi. İstanbul’dan bayram tatili için gelen Ahmet Susamcı, “İstanbul trafiğinden, kalabalığından bunaldığımız için geldik. Ancak burasının İstanbul’dan farkı yok. Trafik felç, plajlarda yer yok. En iyisi boşalan İstanbul’a dönüp dinlenmek, boşalan şehrin tadını çıkarmak” dedi.

 

‘ALTINKUM PLAJI RİO GİBİ’ 
Didim’deki Altınkum Plajı da en kalabalık günlerini yaşadı. İki kilometre uzunluğunda, yaklaşık 25 hektar alanı kaplayan, kumlarının rengi güneşte altın sarısını andırdığı için Altınkum olarak adlandırılan plaj, dillere destan Rio plajlarını aratmadı. Binlerce yerli ve yabancı tatilci havlusunu sermek için plajda yer aradı. Gezinti tekneleri kapasitelerinin üzerinde kişi ile turlara çıkarken, Didim’deki tek olumsuzluk ise esnafın bayram tatilini fırsat bilerek fiyatlarına zam yapması oldu. Marketlerde küçük pet şişe su 1 lira 50 kuruş ile 2 lira arasında satıldı. Didim’deki kalabalık akşam serinliğinde sahile akın edince, trafiğe kapalı alanda yürümek bile güçleşti.

 

SİSAM’A İLGİ
Bayram tatili Yunanistan’ın Sisam Adası’ndaki esnafı da mutlu etti. Bayram nedeniyle Samos ve Pythagorion limanlarına ek seferler düzenlendi. Arife gününden başlayarak günde yaklaşık 400 kişinin düzenli seferlerle adaya gittiğini söyleyen Meander Travel sahibi Abdullah Gür, “Bayram nedeniyle ek seferler koyduk.
Kuşadası’ndan her gün yaklaşık 400 kişi adaya gitti. Seferihisar’dan da her gün yaklaşık 250 kişi Samos’a geçti. Geri dönüşler bayramın üçüncü günü yoğunlaşınca gün içine ek seferler koyduk. Akşam seferlerini ikiye, üçe çıkardık” diye konuştu.