Baba Ümit Güder, eşi Türkan Güder ve oğlu Mertcan Güder. Güder ailesi, FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkarak sivil halkı, TBMM’yi ve devlet kurumlarını bombalayan F-16’ları engellemeye çalışırken 9 şehit, 92 gazi veren Kahramankazan’da direnişin sembol ailelerinden oldu. Üs önünde darbeci hainler tarafından açılan ateş sonucu baba Ümit şehit olurken, eşi Türkan ve oğlu Mertcan Güder ise gazilik mertebesine ulaştı.

En öndeydiler

Nüfusu 51.800 olan Kahramankazan’da tarihe altın harflerle geçen bu destansı direnişte verilen mücadele Güder ailesi ön plana çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşları sokağa inmesi yönündeki çağrısı üzerine harekete geçen Güder ailesi de 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı önüne giden 8 bin Kahramankazanlı arasında en önlerde yer aldı.

Darbeci hainlerin açtığı ateş sonucu oğlu Mertcan ve eşi Türkan’ı korumaya çalışan baba Ümit Güder şehadet mertebesine ulaşan 9 Kahramankazanlıdan biri oldu. Eşini gözlerinin önünde kaybeden Türkan Güder ve oğlu Mertcan Güder ise yaralanarak gazi oldu.

O geceyi anlattı

Beş çocuk annesi olan Türkan Güder, 15 Temmuz gecesinde yaşadıklarına ilişkin şunları kaydetti:

“O akşam evdeydik, darbe olduğunu eşim söyledi. Belediyenin önüne önce eşim gitti. Ama geri gelmedi. Arkadaşları arayınca Mertcan da gideceğini söyledi. Gece vakti çıkmamasını söyledim. ‘Anne bugün gitmezsek, yarın Suriye’den kötü oluruz’ dedi ve evden çıktı. Onlar dönmeyince ben de komşularla gece yarısı belediyenin önüne indim. Sonra tanıdık birine ‘Beni de alın, Akıncılara oğlumun yanına gideyim’ dedim.

Cumhurbaşkanı’nın gelmeyeceği belli olunca, eşim de Akıncılar’a gelmiş. O arada eşimle karşılaştık, o arkadaydı. Mertcan’ın biraz daha önde olduğunu söyledi. Daha sonra üçümüz bir araya geldik. Orada beklerken rütbelinin birisiyle konuştum. ‘Buradan uçaklar kalkıyormuş, Ankara bombalanıyormuş’ dedim. ‘Yok, buradan çıkan uçaklar Suriye sınırına gidiyor’ dedi.

Kahramankazan direnişinin simgesi: Güder Ailesi
Kahramankazan direnişinin simgesi: Güder Ailesi

‘Az evvel çocuklar internetten gösterdi, yolladığınız uçak Meclisi bombalamış’ dedim, ama inkar etti. ‘Ne istiyorsunuz?’ dedi. Ben de, ‘Çıksın birisi bizi ikna etsin, buradan uçak kalkmayacağına söz versin, biz de burada oturalım sabah da dağılalım’ dedim. Normal askerler çekildi, yüzü maskeli askerler çıktı ortaya. Çocuklar marş söylerken, o esnada bizi taradılar. Önce havaya ateş edildiğini düşündüm.

Sonra bir baktık kurşunlar bize geliyor. O esnada hepimiz vurulmuşuz. Ben oğlumun yanındaydım, üç yerimden yaralanmama rağmen yaralarımı hissetmedim. Dört kez ameliyat oldum, bir ay hastanede yattım. Mertcan’ı kucakladım, bir baktım bacaklarından kanlar akıyor. Atar damara denk gelmiş kurşun. Birbirimize sarılarak, ayağı kalktık.

Oğlumu sürükleyerek çekerken, eşimin yerde olduğunu gördüm. Şehit eşiyim, gazi annesiyim. Aynı zamanda kendim gaziyim. Bu vatan bizim. Kimseye vermeye niyetimiz yok. Ayrıca, Kahramankazan Belediyesi hep yanımızda oldu. Allah belediye başkanımız Lokman Ertürk’e uzun ömürler versin.”

Sürpriz doğum günü

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve belediye personeli, 15 Temmuz’dan bu yana hiç yalnız bırakmadığı Güder ailesine bir sürpriz yaptı. Ertürk ve belediye personeli, 61 yaşına giren Türkan Güder için sürpriz bir doğum günü kutlaması gerçekleştirdi. Türkan Güder, sürpriz doğum günü kutlaması karşısında oldukça duygulandığı görüldü. Başkan Ertürk, şunları kaydetti:

“Kahramankazanlıların 15 Temmuz’da darbeci hainlere karşı yazdığı bu destanda 9 kardeşimiz şehit, 92 kardeşimiz de gazi oldu. Hepsinin ayrı bir hikâyesi var bu destansı direnişte. Güder ailesinin hikâyesi de ayrı bir kahramanlık öyküsü. Tüm şehit ve gazilerimizden Allah razı olsun.

Şehitlerimizin mekânları cennet olsun, gazilerimize hayırlı ömürler diliyorum. Onlarla sürekli olarak birlikteyiz. Türkan ablamızın doğum günü için buradayız. Tekrar ellerinden öpüyorum ve kendisine sevdikleriyle birlikte hayırlı ömürler ve nice yaşlar diliyorum.”

FACEBOOK YORUMLARI