HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a özerklik ve Kürdistan’la ilgili açıklamaları nedeniyle soruşturma başlatıldı. Önümüzdeki günlerde dokunulmazlığının kaldırılıp yargılanması gündemde.

Hemen belirtmek gerekir ki Demirtaş’ın sözleri cezayı hak ediyor. Hukuk fakültesini orta dereceyle bitiren bir hakim bile Demirtaş’ın açıklamalarını Ceza Kanunu’nun en az 10 maddesine sokup ağır hapis cezaları verebilir.
++
Peki, böyle bir uygulama doğru olur mu?
İlk etapta, “Türkiye bir hukuk devletiyse kimseye ayrıcalık tanınmamalı, herkes kanuna aykırı söz ve eylemlerinin cezasını çekmelidir. Dolayısıyla ülkenin bölünmesinden söz eden Demirtaş da hak ettiği cezayı almalıdır” diyenler olabilir.
Elbette son derece haklı bir görüştür bu ama gene de ülkenin çıkarları düşünüldüğünde böyle davranılmaması herhalde daha doğru olur.
++
Demirtaş, sözleri nedeniyle yargılanmaya başlar başlamaz dünyanın ilgi odağı olacak, mağdur olmanın avantajını kullanacak, adeta kahraman ilan edilecektir.
Yargılama sonunda hapis cezası çıkarsa koparılacak vaveyla kuşkusuz daha da büyüyecektir.
Bölücü mesajlara siyasi ortamda yanıtlar verilmesi galiba en gerçekçi hareket tarzıdır.
Hatta Demirtaş’ın mahkemeye bile çıkarılmaması, kendisine şov yapma imkanının hiç verilmemesi gerekir.
++
Bazı köşelerde son günlerde HDP’nin kapatılmasından da söz ediliyor.
Demirtaş’ın yargılanıp hapse konulması ne kadar yanlışsa HDP için kapatma davası açılması da o kadar yanlış olur. Türkiye böyle bir durumda içeride ve dışarıda gerçek demokrasinin olmadığı bir ülke konumuna düşer, PKK’nın terör eylemleri, “Adamlar ne yapsınlar; meşru siyaset zemininde mücadele etmek imkanı bulamıyor, bu yüzden haklarını aramak için mecburen silaha sarılıyorlar” denilerek mazur görülmeye başlanır.
HDP kapandığı gün yerine hemen yeni bir partinin kurulacak olması da işin bir diğer yönü… Yani Parti kapatmanın pratikte de hiçbir yararı yoktur.
++
Devletin duygularla değil akılla yönetilmesi şarttır. Akıl bugün için Demirtaş’ın yargılanmamasını, HDP’nin de kapatılmamasını söylüyor.