Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Kahramankazan’a övgüler
“Kahraman unvanı lütuf değil, yüreğinizin, bileğinizin hakkıyla aldınız”
“Kahramankazan’dan yükselen kahramanlık ateşi sönmediği müddetçe, bu millete kimse diz çöktüremez”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ darbe girişimi sırasında 4’üncü Ana Jet Üs komutanlığı’ndan kalkarak sivil halkı ve devlet kurumlarını bombalayan F-16’ları engellemeye çalışırken 9 şehit, 92 gazi vermesinin ardından, TBMM tarafından “kahraman” unvanına layık görülen Kahramankazan’dan övgüyle bahsetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramankazan’dan yükselen bu kahramanlık ateşinin sönmediği müddetçe, bu millete kimsenin diz çöktüremeyeceğini belirterek, “Kazan ilçesi, isminin başına ‘kahraman’ ifadesini bir lütuf olarak değil, verdiği 9 şehit ve 92 gaziyle, yüreğinin ve bileğinin hakkıyla elde etti” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz’da şehit olan 9 Kahramankazanlı arasında yer alan 36 yaşındaki, 6 çocuk babası Ali Anar’ın muhtarı olduğu Kahramankazan Ahi Köyü’nde, 48 köyden gelen çiftçiler ve aileleriyle iftarda bir araya geldi. Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün de hazır bulunduğu iftara Kahramankazanlılar yoğun ilgi gösterdi.
Göğüslerini siper ettiler
Cumhurbaşkanı Erdoğan burada Kahramankazan’ın 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinde verdiği destansı mücadeleden övgüyle bahsetti. “Köyümüzün muhtarı Ali Anar başta olmak üzere, 15 Temmuz’da şehit verdiğimiz tüm kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum” diyen Erdoğan, Türkiye tarihinin en alçak ihanet girişimine göğüslerini siper ederek geçit vermeyen tüm vatandaşları bir kez daha minnetle andı. Erdoğan, darbenin merkezinde yer alan 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki hainlere inat, ezanlarını ve bayraklarını korumak için gözlerini kırpmadan ölümün üzerine yürüyen tüm Kahramankazanlılara şükranlarını sundu.

Lütuf değil, bileğinizin hakkı
Erdoğan, Kazan ilçesinin, isminin başına konulan “kahraman” unvanını bir lütuf olarak değil, 15 Temmuz’da verdiği 9 şehit ve 92 gaziyle yüreğinin ve bileğinin hakkıyla elde ettiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Şu güzel topluluğun içinde şehitlerimizin yakınları var, gazilerimiz var. Allah onlardan da razı olsun ki, onlar şehitlerimizle beraber ‘Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın. Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın. Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk’ın. Kim bilir, belki yarın belki yarından da yakın.’ diyerek, bütün o uçakların, helikopterlerin, tankların, topların üzerine yürüdüler ama bu toprakları o alçaklara vermediler, verdirmediler.”

Kahramankazan’dan yükselen kahramanlık ateşi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramankazan’dan yükselen bu kahramanlık ateşinin sönmediği müddetçe, bu millete kimsenin diz çöktüremeyeceğini, bu bayrağı kimsenin indiremeyeceğini, bu ezanları kimsenin susturamayacağını, bu vatanı kimsenin bölemeyeceğini, bu devleti kimsenin yıkamayacağını vurguladı.
Erdoğan, daha sonra Kahramankazanlı gaziler ve şehit aileleri ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirerek, bir süre sohbet etti.