İslam dininde namazın önemini biliyoruz. Bu önem cuma namazı ile birlikte daha çok anlam buluyor. Eğer cuma namazını bir kadın kıldırırsa o zaman daha da dikkat çekiyor.

Hollanda’da ilk kez bir kadın tarafından erkek kadın tüm cemaate cuma namazı kıldırıldı. Amerikalı ilahiyatçı kadın Dr. Amina Wadud, Amsterdam’da bir konser salonundaki cemaate, gayet güzel ibadetlerini yaptırdı.
Amerikalı Müslüman kadın hakları savunucusu Dr. Wadud, aynadaki bir düşünce kuruluşu tarafından davet edilmiş. Daha önce ilk kez 2005 senesinde Amerika’da namaz kıldırmış İlahiyatçı Dr. Amina Wadud.

Haberlerdeki kıyafetine baktığım zaman, ben erkek olsam ve o benim önümde namaz kılsa, hiçbir şekilde etkilenmezdim diyorum.
Çünkü üzerindeki giysilere baktığım zaman, vücudunda bir detay görme imkânı yok. Kadıncağız kat kat giyinmiş, uzun ve kalın giysiler var üzerinde. Bu giysilerle namaz kılan bir kadın mı, yoksa önünüzde eğilip ayağa kalkan bir erkek mi ayırt bile edemezsiniz bence.
Böyle bir durumda niye etkilenilsin ki? Yani normal bir insan bu durumda tahrik olmaz.
Zaten amacı namaz kılmaksa, niye önünde eğilen adamın veya kadının vücuduna dikkat kesilsin ki?

Ama aklı başka yerde olan adam, gördüğü odundan, önünden geçen bir fareden bile tahrik olabilir. Benim için çok fazla fark etmiyor önümde namaz kılan kişinin cinsiyeti, önemsediğim, dini bilgisi ve öğretisidir. Öyle illa ki kadınlar namaz kıldırsın diye bir iddiam da yok arzu ediyorlarsa yapabilmeliler.
Çünkü ibadetlerini en az erkekler kadar hatta fazlasıyla yapmak isteyen, cuma namazı, cenaze namazı, kılmak ve kıldırmak arzusunda olan dindar kadınlarla tanıştım.
Onları anlayabilmek ve anlayış göstermek gerekir diye düşünüyorum. Dr. Amina Wadud, Amsterdam’da halka açık alanda namaz kıldırmış. Bunun sebebi de üç ayrı İslam örgütüne bağlı camilerde kendisine izin verilmemiş olması.

Aslında isim vermeyerek daha büyük kitlelere namaz kıldırmasına sebep olmuşlar. İzin vermeme gerekçeleri de, yazımın başında belirttiğim gibi kadınların vücutlarının ince ve tahrik edici olması nedeniyle namaz kıldırmalarının sakıncalı olmasıymış… Vallahi Dr. Amina Wadud’un vücudu ince mi bilmem ama O giydikleriyle birlikte vücudu tam kapalı görünümünde, yani ince ve tahrik edici asla değil!

Sonuç olarak amaç namaz kılmak mı etkilenmek mi?
Merak ettiğim bir şeydi gerçekten İslam’da kadın imamlar olamaz mı? Çünkü şuan dünyada bazı yerlerde kendi grupları olan kadın imamlar var ve belli kitlelere dini önderlik yapıyorlar. Dini açıdan bir sakıncası var mı gerçekten merak ediyor ve tatmin eden bir cevap arıyorum.