“Erkekler öldürmeye devlet ve yargı korumaya devam ediyor”

İSTANBUL, KADIN Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu üyesi kadınlar, “Kadın cinayetlerine dur” demek için Kadıköy Boğa Meydanı’nda toplandı. “Kadın katliamı sürüyor! Susmuyoruz, yılmıyoruz, dayanışmayla hayatlarımızı savunuyoruz” yazılı pankart taşıyan kadınlar “Boşanmayı değil, cinayeti engelle”, “Erkek devlet şiddetine son” şeklinde sloganlar attı. Kadınlar, Boğa Meydanı’ndan, Rıhtım Meydanı’na kadar slogan atarak yürüdü. HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu de kadınara destek verdi. Yürüyüşe sokaktaki diğer kadınlar da alkışlayarak destek verdi.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Umut Avcı, bu yıl içinde erkekler tarafından öldürülen kadınların 141’inin haberlere yansıdığını belirterek, şunları söyledi:

 “Erkekler kadınları öldürmeye, devlet ve yargı erkekleri korumaya devam ediyor. Kadın cinayetleri erkeklerin bir anlık cinnetiyle yaşanmıyor. Kadınların başına gelenlerin hepsi ‘Geliyorum’ dedi” diye konuştu. Erkeklerin aklandığı ifade edilen basın açıklamasında, “Cansu’nun katili Özgecan’ın öldürülmesini protesto eylemine gidiyor. Karısı Remziye’yi öldüren Celal Eripek mahkemedeki savunmasında ‘Ben her zamanki gibi dövmüştüm’ diyor. Mahkeme heyeti de katile indirim verip tahliye ediyor. Sadece son 6 ayda görülen 26 kadın cinayeti davasının 13’ünde mahkemeler sanıklara iyi hal ya da haksız tahrik indirimi uyguladı. Tüm partilerin elini taşın altına koyması lazım. Kadınların katledilmesini engelleyecek politikalar istiyoruz.” Grup açıklamanın ardından dağıldı.