OSMANİYE Özel Sevgi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sezin Topaloğlu Güney, jinekolojik muayenenin önemini anlattı.

Kadınların önemli bir kısmının jinekolojik muayenenin öneminden haberdar olduğunu fakat utanma, heyecan, korku gibi duygular nedeniyle ihmal ettiklerine dikkat çeken Dr. Güney, “Düzenli olarak yapılan jinekolojik muayene eğer varsa hastalıkların erken teşhisine neden olur ve bu da tedavi sürecinin çok daha verimli geçmesini sağlar. Jinekolojik muayene ile rahim, rahim ağzı, yumurtalık ve vajen kanserleri çok erken safhalardayken tespit edilebilir. Yine rahim ağzı bölgesindeki enfeksiyonlar henüz bir yaraya yol açmadan teşhis ve tedavi edilebilir” dedi.
YILDA EN AZ BİR KERE JİNEKOLOJİK MUAYENE ŞART
Cinsel olarak aktif her kadının hiçbir jinekolojik şikayeti olmasa da düzenli olarak yılda bir kez muayeneden geçmesinin şart olduğunu kaydeden Güney, “Genç kızlarsa, kadınlık sürecine girmeden önce en az 1 kere, genital organlarının gelişimi ve adet düzenlerinin takibi açısından mutlaka jinekolojik muayeneye tabi olmalıdırlar” diye konuştu.
Jinekolojik muayenede öncelikle kadının dış genital organlarının gözle incelendiğini kaydeden Güney, şu bilgileri verdi: “Bu sırada dış dudaklarda, kitleler ve sert dokular varsa akıntının rengi, görünümü, kızarıklık ve şişlik olup olmadığına bakılır. Daha sonra vajen ve rahim ağzına spekulum denen aletle gözle bakılarak incelenir. Bu esnada vajen ve serviksteki çeşitli lezyonlar, yaralar, kitleler ve varsa akıntı direkt bakılarak incelenir. Lezyonlardan smear denen sürüntü veya icap ediyorsa biyopsi (parça) alınır. Akıntı varsa bundan kültür alınabilir ve direkt mikroskopta incelenebilir. Vajen ön ve arka tarafında sarkma olup olmadığı idrar torbasının ve üretra denilen idrar yapılan kanalın durumuna bakılır. İdrar kaçırma olup olmadığı tespit edilir. En son elle muayene yapılır. Bu muayenede bir elimiz genellikle sağ işaret ve orta parmaklar vajende diğer el ise karında basınç uygulayarak iç genital organlar değerlendirilir. Kist, miyom, batında yapışık kitleler hissedilmeye çalışılır. Hassasiyet olup olmadığına bakılır.”