ANKARA – Türkiye’de yılda ortalama 2 bin kadına yumurtalık kanseri teşhisi konuluyor. Bu kanser çoğunlukla 3. evrede, yani birçok organa yayıldığı dönemde keşfediliyor. Teşhisteki bu ciddi gecikmenin en önemli sebebi ise Türk kadınının jinekolojik muayeneden korkması. Türkiye’de kadınların yaklaşık 3’te 1’inin hayatında hiç jinekolojik muayene yaptırmadığını vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Erhan Karaalp, “Kadınların yılda 1 kez yaptıracağı 5 dakikalık muayeneyle jinekolojik kanserler henüz başlamadan ya da çok erken dönemde fark edilebilir. Hiçbir şikâyet olmasa bile bu muayenenin yaptırılması hayati önem taşır” dedi.
-YILDA 5 DAKİKALIK MUAYENE HAYAT KURTARIYOR-
Op. Dr. Erhan Karaalp, sağlık durumunun iyilik halini gösteren check-up’ların kadınlarda bir parçası olan jinekolojik muayenelerin hiçbir şikayet olmasa bile her yıl yaptırılmasının, kadın sağlığı açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. 5 dakikalık bir muayeneyle jinekolojik kanserlerin henüz başlamadan fark edilebildiğini ya da çok erken dönemde tanı konularak tamamen vücuttan temizlenebildiğini belirten Karaalp, şunları kaydetti:
-KADINLARIN YÜZDE 30’U HİÇ JİNEKOLOĞA GİTMEMİŞ!-
Türk toplumu, Japonlar ve Almanlardan sonra dünyada en sık doktora giden 3. toplum olmasına rağmen aynı duyarlılığı jinekolog kontrolü sırasında göstermiyor.
2012 yılında 12 farklı ilde yapılan bir araştırmada kadınların yüzde 30’unun hiç jinekoloğa gitmediği üzücü bir şekilde ortaya konmuştur. Maalesef ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin hemen hepsinde kadınların hasta olmadan sadece kontrol amaçlı jinekoloğa gitme alışkanlıkları çok düşüktür.
Kentsel kesimde jinekoloğa gitme oranı istediğimiz seviyede değilken, kırsal kesime doğru gidildikçe daha da vahim tablolar karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde doğumu bile ebe eşliğinde yapan, hayatında bir kez bile jinekolog muayenesinden geçmemiş kadın sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. İhmal ve jinekolojik muayene korkusu, hatta en önemlisi bu konunun önemi hakkındaki bilinçsizlik; tarifi imkansız pişmanlıklar ve çaresizlikler doğurmaktadır.
-MUAYENE 15 YAŞINDA BAŞLAMALI-
Kadınlarda jinekolojik kontrollere şikayet olsun olmasın, ilk kez 15-16’lı yaşlarda başlanmalıdır. Bakirelerde sadece karından yapılan ultrason yeterliyken, cinsel yönden aktif kadınlarda genital muayene-smear ve jinekolojik ultrason her yıl atlanmadan eksiksiz tekrarlanmalıdır. (ANKA)