Kadınlar farkındalık için pedal çevirdi

318

Çorum’da yaklaşık 150 kadın, bisiklet kullanımı yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu‘ etkinliğinde bir araya geldi.

Türkiye’de ilk defa 2013 yılında Dünya Otomobilsiz Kentler Günü etkinliği kapsamında İzmir’de başlatılan, geçen yıl da Çorum’da ilk defa organize edilen farkındalık için ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu‘nun ikincisi gerçekleştirildi.

Merkez Valilik Parkı’nda toplanan yaklaşık 150 kadın, ilk olarak kullandıkları bisikletleri, balon ve çeşitli eşyalarla süsledi. Ardından bisikletlere binerek Gazi Caddesi üzerinden Çorum Müzesi önünde pedal çeviren kadınlar daha sonra Atatürk Anıtı önünde bisiklet turunu tamamladılar.

Bisiklet turunu organize eden Melek Gizem Çataroğlu, Türkiye’de özellikle kadın bisiklet kullanıcılarının yaşadığı zorluklara dikkat çekmek için bir araya geldiklerini belirterek, şöyle dedi:

“Bisiklet; kent yaşamının bir parçasıdır. Bisiklet çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa işe ve ya ulaşacağımız yere rahatlıkla gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yola çıktık. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollardaki bisikletlilere saygı istiyoruz.”

Mersin’de ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü etkinliği kapsamında Mersin’de düzenlenen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’, renkli görüntülere sahne oldu.

Türkiye geneli 50 ilde caddelerin sadece motorlu araçlara ve erkeklere ait olmadığını göstermek isteyen kadınlar, ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ etkinliğinde pedal çevirdi. Her yıl daha fazla kişiye ulaşan etkinlik Mersin’de 2’inci kez Ebru Petek Budur önderliğinde gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan 200 kişilik grup, buradan Marina’ya kadar bisiklet ile tur attı. Kadınların, yanlarında çocukları ve evcil hayvanlarıyla pedal çevirmesi renkli görüntülere sahne oldu.

Bisikletin kentin bir parçası ve doğa dostu olduğunu belirten Bisiklet Turu Mersin Sorumlusu Ebru Petek Budur, “Yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz.

Bizde dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz.

Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık. Yollarda bisikletlilere sevgi istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Kadınlar hem kendileri hem bisikletlerini süsleyip tur attı

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde günlük yaşamda bisiklet kullanımına dikkati çekmek amacıyla kadınlar hem kendileri hem bisikletlerini süsleyerek bisiklet turu düzenledi.

ALANYA”DA GUNLUK YASAMDA BISIKLET KULLANIMINA DIKKATI CEKMEK AMACIYLA KADINLAR HEM KENDILERI HEM BISIKLETLERINI SUSLEYEREK BISIKLET TURU DUZENLEDI. (FOTO-DHA: ALANYA)

Atatürk Caddesi üzerindeki Atatürk Anıtı’nın önünde bulunan meydana toplanan kadınlar bisikletlerini süsledi. Bisiklet kullanımına dikkati çekmek ve farkındalık artırmak amacıyla düzenlenen bisiklet turunda kadınlar, polis eşliğinde yaklaşık 6 kilometre pedal çevirdi. Sahil boyunca pedal çeviren kadınların bazıları tek bazıları ise çocuklarıyla katıldı. Etkinlik Tosmur Mahallesi’nde son buldu.

“ÇOK YAKIŞIYOR”

Etkinliği organize eden Ahmet Uçankuş, Alanya’da böyle bir eksiklik olduğunu ve talep üzerine bu etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi. Uçankuş, “Hanımlara bisiklet kullanmak çok yakışıyor. Günlük kıyafetleriyle bu işi nasıl götürürüz dedik ve gerçekleştirdik. Devamı da olacağını düşünüyorum. Henüz ismini bile koymadığımız bir grup bu. İlerleyen günlerde bir araya tekrar geleceğiz. Haftalık turlarımız da olacak beylerin de bizlere katılacağını umut ediyorum” dedi.

DAHA ÇOK BİSİKLET YOLU

Etkinliğe katılan ve 30 yıldır bisiklete bindiğini söyleyen Hülya Karadayı, Alanya’da daha çok bisiklet yolu olması gerektiğini belirtti. Karadayı, “Daha önce İzmir’de de yaşadım. İzmir bu konuda çok duyarlı bir şehir ve neredeyse her caddede bisiklet yolu bulunuyor. Alanya’da da daha çok bisiklet yolu olmalı. Bunun dışında otomobil ve motosiklet sürücülerinden bizlere karşı daha duyarlı olmalarını istiyoruz” diye konuştu.